Från sekunden jag klev ut genom dörren i morse har jag längtat hem. Idag har varit en sådan dag. Långsam och sömnig. Jag har längtat efter ett hett vaniljdoftande skumbad, doftljus och god mat. Jag fick precis allt detta. När jag klev av bussen i eftermiddags ringde David och sa att han tappade upp badet åt mig. När jag kom hem var det bara att hoppa rätt ner. En fuktgivande mask fick verka medan alla stela muskler slappnade av till ljudet av radion. Klockan är åtta och jag är redo för sängen. Hela jag doftar som en liten efterrätt och jag kommer på mig själv med att ligga och snusa på min arm. Nu ska vi krypa ner bland mjuka lakan och titta på en film. Gosford Park. Engelska lordar och ladys är precis vad jag vill ha idag!
Idag fick jag en inbjudan till en möhippa och jag blev så glad. En gång tidigare har jag blivit bjuden på en möhippa men jag kunde tyvärr inte gå på den. Jag ska kolla kalendern och hoppas innerligt att jag kan gå. Det kommer bli en mycket chic tillställning om jag känner de inblandade töserna rätt.
Och vet ni? Vi har hittat ett för jäkla bra hus ska ni veta! Jag flyttar in mentalt redan. Visualiserar mig med en kopp kaffe ute i trädgården. Hur jag kommer hem från jobb och går rätt ut och sätter på vattenspridaren. Hur jag hänger tvätt ute i sommarvinden. Kanske ett rum får bli en walk in closet? Två badrum! Aldrig mera slagsmål om vem som ska vara på toaletten på morgonen! =) Kan vi alla hålla tummarna nu!
Nej, nog om detta. Sängen lockar som attans och jag är så sömnig att jag ser i kors. En varm kopp mjölk med honung och jag kommer sova som ett litet barn om 3…2….1….. ZZZzzzzz…..
Möhippor och skumbad
Du kanske också gillar...
Jag slängde den duktiga flickan ut genom fönstret
Ni vet den där högpresterande, utbildade, betygsjagande duktiga tjejen? Jag var den tjejen, men inte längre. Jag slängde helt sonika ut henne genom fönstret och om jag känner henne komma tillbaka smäller jag snabbt igen fönstret och drar för gardinen. För så mycket avskyr jag den duktiga flickan. Jag har insett att hon gav mig ingenting, … Continued
This works – perfect hands intense moisture (review)
Underbar handkräm som går snabbt in i huden. Den doftar ljuvligt av rosolja, mimosa och musk mallow-blomma. Ingredienserna ska motverka uppkomsten av åldersfläckar på händerna. Men huruvida den gör det kan jag inte svara på. Jag har inga ålderfläckar på händerna. Det jag dock vet är att den uppfyller mina krav på en bra handkräm.doftar … Continued
Nyårsafton 2013
Kappa & paljettop – vintage byxor – H&M Boots – Bianco Örhängen – Michael Kors Vi hade verkligen en underbar nyår. God mat, trevliga samtal, härliga människor. Inget mer behövs för en lyckad nyår. Kameran dog under kvällen så jag har inte så många bilder att bjuda på. De som jag bjuder på är från … Continued
Jason Wu för Lancome
Modegeniet Jason Wu har skapat en makeup kollektion för Lancome som säljs exklusivt på Nordstrom.com. Kollektion består av 15 delar i klassiska, kvinnliga färger och innehåller bl.a. nagellack, skuggpaletter, läppstift och eyeliners. Priserna ligger mellan 130-360 kr. Allt är paketerat i en sofistikerad grå nyans med både Wu’s och Lancomes loggor. Detta är ju farligt … Continued
#TBT
Alltså OMG!! Bläddrade igenom min gamla blogg och typ gråter och skrattar om vart annat. Den bloggen hade jag från 2008 och HERREGUUUD vad liten jag är. Och David då!? Han ser ut som en liten spädis! Jag tänkte det vore passande med lite #TBT – throwback thursday och ni ska få en glimt av … Continued
My current wishlist
Le teint touche eclat foundation, REN glycolactic radiance renewal mask, Chanel stylo eyeshadow It’s a sunny Saturday and I’m just poppin’ in too tell you what I at the moment really long for. My current wishlist!

Vad spännande det låter! Hoppas, hoppas att ni får det! 🙂
Vad glad jag blev av din kommentar!! Rara du! Och så hittade jag till dig som också har en mysig blogg:) Och din kväll lät väldigt mysig och skön, hoppas du somnar tidigt och sover gott hela natten!
Kram fredrika