Jag var ute med en vän igår och vi kom in på frågan om man ångrar något man gjort i livet. Det fick mig att fundera. Det vore en klyscha att säga att man inte ångrar något. Men det vore lika sorgligt att säga att man ångrar allt. För det finns nästan ingen värre känsla än den när man lever med ånger. När man ångrar något man gjort och det river i magen och lämnar ingen ro. Så bör man ångra något? Och isåfall vad?
Det är ofrånkomligt att man, under ett helt liv, har fattat några sämre beslut. Man kan titta tillbaka på dessa beslut och ångra dem, men det vore ett sådant slöseri med ens liv. För egen del tycker jag det är bättre att förlåta sig själv och gå vidare, gå vidare med ett löfte om att stänga ett kapitel och dra lärdom av det. Samtidigt finns det dem som inget ångrar. Som går på i livet som en ångvält, som skövlar människor och känslor utan någon hänsyn. De människorna hade mått bra av att ångra lite mer.
För ånger är en vägvisare om att du har nära till din moraliska kompass. Men även en vägvisare kan ibland visa fel och då gör du fel, men du är aldrig fel. Låt livet gå vidare.
Bör man ångra?
Du kanske också gillar...
Den som bakar brödet
Få saker känns så ordentligt som när man bakar sitt eget bröd. Det är sällan jag känner mig så rekorderlig som när frysen fylls av eget bakat bröd. Jag känner att jag månar om naturen, hälsan och ekonomin, allt på en och samma gång.I helgen svängde jag ihop en dubbelsats och in i frysen hamnade … Continued
Watch: Behind-the-Scenes at Vogue Japan
Denna video är fantastisk! Crystal Renn är en av mina favoritmodeller och att se henne jobba framför kameran är helt enkelt fantastiskt!
Måndagmorgon
Foto: David Johansson Måndag morgon! Gäsp! Jag har precis knallat inom konditoriet vid kontoret för att köpa mig en stor stark kopp kaffe. Nu är det en ny jobbvecka och den vanliga måndagsenergin är som bortblåst. Jag känner mig trögstartad. Kanske är jag i behov av lite julledigt, lite D-vitamin och lite sol? Men först … Continued
Vi har köpt hus!
Min minst sagt utmattande vecka håller i sig för nu har vi till på köpet köpt hus, skrivit på kontrakt och nu inväntar vi nagelbitaren husbesiktningen. Worst case scenario är ju att besiktningen visar någon enorm katastrof som gör att husköpet hävs, men jag väljer nu att vara glad. För det enda man kan ta … Continued
I malmö igen
Nu är vi hemma i Malmö, efter en låååång bilresa. Ja, den känns lång när en bebis som älskar att sova i bilen helt plötsligt HATAR att ens vara nära bilen. Wojne wojne, det tar på krafterna. Smög precis in i sovrummet då David och Estrids lek blivit misstänksamt tyst, och hittade dem båda snarkande … Continued
Bliss – lid + lash wash makeup remover (review)
Bliss sminkbortagningsmedel var ju då ett riktigt bottennapp! Den tog inte alls effektivt bort mascara och ögonsmink utan man fick gnugga och ha sig. Vilket jag inte alls gillar. Än värre sved produkten i ögonen och irriterade dem. Det enda positiva jag kan säga är väl isåfall att den var dryg. Och eftersom jag köpte … Continued

<3! söta! kram
men än är du ju inte död kvinna! =) det är vl inget att ångra, du kan ju göra precis allt det nu, som du själv sa!
väl talat!
Amen på det!/FruVendela
Det jag kan ångra är väl att man inte reste runt och såg sig omkring.
Men å andra sidan kan man ju göra det nu 😉
Ha det fint !
Kram Pia
Jag tänker att man handlar så gott man kan med den kunskap och de förutsättningar man har just då. Om det sedan, när man tittar i backspegeln, visade sig vara ett felaktigt beslut eller handling så kan man ångra det. Men så länge man handlar efter sin bästa förmåga i just det tillfället så hälper ingen ånger.
Krtam Helén