Hallelujah, vi har överlevt denna vecka. Men det var nätt och jämt. Vilken sjukstuga vi haft! Nåja, nu är vi bättringsvägen om än lite bleka om nosen. Och Gud måste straffa mig för mitt härliga jullov för jädrar vad jag har att stå i och jag har varit så bortskämd med lagom. Prick 8 timmar och sen hem. Nu blir det övertid varje dag, men jag vet att det är tillfälligt och timmarna kompas snart ut i en ledig dag.
Vad annars? Jo, nån tjyv i Luxemburg har skimmat mitt kort så nu är jag pank och har ett spärrat kort. Jag pratade med en högst allvarlig man på Swedbank och skämtet om att sambon nu fick vara bankomat gick inte hem. Det var några långa tysta sekunder där. Men om vi ska se något positivt i denna dag så hämtade jag ut ett paket skickat hela vägen från staterna. Innehållandes de mest underbara och perfekta skorna och det vackraste halsbandet ever. Grejorna är så snygga att jag nog ska få Dave att fota dem. Han kan få till det sådär bra som bara ett proffs kan.
Nu har vi precis ätit middag. En sallad innehållandes allt som såg gott ut på Ica. Nu ska vi pösa i soffan framför på Spåret och gnälla över att hur kan de få till det på 8:a-poängaren, vad är det för fel på oss. Tar ni någonsin 10:an? For real nu? Jag kan ju faktiskt skryta med att jag ALLTID tar ”vem där” innan 30 sekunder gått. Vad kan jag säga, måste vara ett oerhört intellekt! 😉 (dör över att jag precis använde en smiley i min blogg, men annars hade ni väl lackat över den skryttiga kommentaren. Ironi går ju inte alltid fram i en blogg sådär enkelt!)
Jag är så glad över att det är helg. Det har varit en prövande vecka med lite väl lite sömn för mitt tycke och smak. Som sagt mycket på jobb. Jag älskar mitt jobb men när jobbet går ut på att timme in och timme ut lösa andras problem, kriser och ångest blir man lätt lite mör. Mitt jobb kräver att mitt psyke är på topp. Därför ska denna helg handla om att tanka positiva känslor och tankar, fylla kroppen med mat, kärlek och värme, ladda själen med skratt, uthållighet och tålamod.
Oj oj oj långt inlägg men I’ve missed you guys!!
Berätta nu, vad ska du göra i helgen?
TGIF
Du kanske också gillar...
Vardagen, den är alldeles….alldeles…..underbar
Många räds vardagen. Störs av den monotona takt vid vilken veckodagarna lunkar förbi. Var dag är den andra lik och snabbt går tiden också. Ni som känner så, er förstår jag bara inte. Jag älskar vardagen med dess rutiner. Ibland slänger man in en överraskning, något oväntat som gör att vardagen glimmar till. Igår var … Continued
När julen är över
När de hetsiga juldagarna är över då kan julledigheten på allvar börja tycker jag. Inför jul är det alla förberedelser och sen går dagarna i ett. Julafton med hans familj, juldagen med min, annandagen med mormor och morfar och sen, sen är det ledigt. Nu återhämtar jag mig. Nu hasar jag runt i fårskinnstofflorna jag … Continued
Slut som artist
Kan det verkligen vara sant att det redan är fredag? I min värld är allt lite huller om buller just nu för vi sover inte så bra här hemma. När Estrid vaknade 03.20 och var pigg och glad som en lärka trodde jag att jag skulle tappa förståndet. Vid kvart i fem somnade hon om … Continued
Debattinlägg till Sydsvenskan
Malmö stads utvecklingsplan för jämställdhetsintegrering slår fast att ”arbetet med att verka för att flickor och pojkar, kvinnor och män ska ha samma möjligheter till en meningsfull fritid, att utmana könssegregerade verksamheter och att motverka diskriminering på grund av kön i föreningslivet ska prioriteras”. Just nu anordnas en regnbågsfestival i Malmö och Malmö stad ställer … Continued
Kalasfina
Igår gjorde vi oss kalasfina för att fira att vår älskade Tage fyllt hela 1 år. Inte klokt vad tiden går! Estrid bar blåprickig sjömansklänning och ett matchande set med stickad mössa, kofta och små tossor, allt gjort av min mamma! <3 Jag bar klänning av Camilla Thulin, skor från Bianco och Mulberry bayswater.
Oslo shopping
Det är så dyrt i Oslo och efter gudomligt restaurangbesök på en tapasrestaurang, boende på fint hotell, båttur på Fjorden m.m så kändes shopping sekundärt. Dock klingade det annorlunda på taxfreen där jag till ett mycket förmånligt pris införskaffade två masker från Origins. På det fashionabla varuhuset Steen & Ström inne i Oslo handlade jag … Continued

men ironi i skriven form kan ju bli så fel tänker jag
Alltså, om folk förstår min ironi eller inte brukar inte oroa mig alls, tycker nästan att det är lite hysteriskt roligt om de ej gör det utan tar mig på fullaste allvar.
Gud vilken rolig helg! Förra helgen vad för vår del sådär fylld med massa roliga grejor. Men jag hade inte orkat om varje helg var sådär, därför är det skönt med en riktigt "skrota-runt-helg".
Har du varit på p3 guldgalan innan? vilken rolig grej att gå på! håll utkik efter de, som i sitt tacktal, säger "tack som fan" för det är värsta jag vet! =) du får göra "tack som fan-bingo" imorgon!
kram!
Låter inget vidare med sjukstuga du… men härligt att höra att det är på bättringsvägen! Ser också fram emot att få se bilder på köpen från staterna 🙂
Ikväll har jag varit hemma med några utav mina närmsta vänner. Ätit sushi och kollat på film (lagom fredagsaktivitet). Imorgon ska jag vara hemma och ta det lugnt på dagen för att senare på kvällen gå på P3 Guld Gala (längtar!). Söndagen kommer nog innehålla långfrukost och bio 🙂
Hoppas du får en skön helg och får laddat batterierna! Kram
tack hjärtat! hoppas du också får en fin helg! vad ska du hitta på?
Åh, hoppas innerligt att din helg fyller dig med massor av energi!