Åh herre vad sjuk jag varit. Chefen satt och snörvlade på jobbet och mitt i princip obefintliga immunförsvar satte mig direkt i klistret. Som en klubba i huvudet och jag har sovit mig genom helgen. Från fredag vid 14-tiden och fram till nu. Nu äntligen börjar jag bli lite människa. Förvisso har jag varit vaken i omgångar i natt då min astmahosta väckt mig och trycket över öronen gör mig lomhörd som en gammal gumma. Men David har lovat mig ägg och bacon frukost och en stor kopp kaffe, så det ska nog bli folk av mig igen.
På bilden ser ni mina absolut favvisörhängen! Ett par örhängen designade av Michael Kors. Vad ni skådar är låssedinemanter (låtsasdiamanter) omslutna av roséguldsfärgat material. Jag älskar dessa örhängen och använder dem i princip dagligen. De känns chica och lyxiga och jag köpte dem åt mig själv efter en milstolpe i livet. För att bli advokat ska man genomgå tre obligatoriska kurser och efter delkurs 1 fick jag dessa örhängen. En tredjedel in i advokatlivet förtjänar ett par lyxiga, tunga och maktfulla örhängen.
Jag hatar att jag vart så sjuk för jag har så himla mycket att skriva och blogga om! Berätta så länge, vad har du gjort i helgen? Och vad kommer din söndag innehålla?
Sjukstuga ….. (igen)….
Du kanske också gillar...
Uppe med tuppen
Denna ljuvliga lilla unge har varit sjuk och det har varit hemskt att se. Förkyld, febrig och när hon inte ville äta eller dricka fick vi för första gången besöka barnakuten. Det gick bra och vi fick rådet att fortsätta med alvedon och försöka få i henne vätska. Det är hemskt för mammahjärtat att se … Continued
Välkommen till boklådan
I avvaktan på att jag ska skriva om mina favoritböcker, i enlighet med en av frågorna som dök upp i min frågestund, tänkte jag skriva om mina nya böcker. Tyvärr är det så att kvällstimmarna inte skänker bra fotograferingsljus, vilket jag behöver för att kunna fota bra bilder till era GRYMMA frågor. På väg till … Continued
Bara en liten lort
Kitty Jutbring har i sin blogg vädrat det kroppshat hon känner mot sig själv och idag skrev hon denna krönika i Aftonbladet. Och det kunde ha varit jag själv. Fel. Det där var jag. Herregud vad det där var jag. I åratal har jag tyckt att jag är tjock. Oavsett om jag vägde 60, 70, … Continued
Möhippor och skumbad
Från sekunden jag klev ut genom dörren i morse har jag längtat hem. Idag har varit en sådan dag. Långsam och sömnig. Jag har längtat efter ett hett vaniljdoftande skumbad, doftljus och god mat. Jag fick precis allt detta. När jag klev av bussen i eftermiddags ringde David och sa att han tappade upp badet … Continued
Dem nya byxor
Kofta – Karen Millen, Byxor – HM, Topp – second hand, Ballerina – Scorett. Här ser ni mina nya byxor som jag köpte på H&M shoppingevent. And i love em pants! Denna modell är så oerhört smickrande tycker jag. Den lilla glipan där ankeln visas är så snyggt.
Lunchdax
Egengjord japansk yakiniku Jag älskar vardagslyx (även om de må vara ett uttjatat uttryck). Vardagslyx för mig är saker som god mat, fina tvålar, färska blommor, silverbestick på en tisdag och champagnedrinkar på en måndag. Just mat är en så stor del av mitt liv. Jag älskar att laga, baka, sylta och safta mig … Continued

Jamen då blir du säkert en äventyrlig och vild pensionär istället, eftersom du kör medelåldersstyle redan nu? Mina gamla föräldrar är fan piggare än jag!
Shoppingen resulterade i ett knippe nya…ja, strukturlack dårå? Sen bidde det lite nya toppar och annat småkrafs. Östersund är nu inget shoppingmecka direkt, men jag kraftsamlar inför stundande endagskurs i huvudstaden, då Sephora ska få mitt kontokort att ryka?
å andra sidan åkte jag en snabb sväng inom kontoret idag så kanske jag smittade någon tillbaka då? 🙁
haha men guuuud jag är ju bara 27 och tycker din helg lät som rena rama drömmen! vad shoppades det?
Åh, vad snygga örhängen. Förstår att de är dina favoriter. Attans att vissa inte kan hålla sig hemma när de är sjuka utan smittar ner andra. Hoppas du snart är bättre! Krya på dig. Kram Annika
Stackare:( Jag överdoserar D-vitamin som en galning och har klarat mig i år i vart fall. Har, precis som du, astma och det är den som knockar mig vid förkylning, så jag slipper helst få skiten:)
Helgen gick åt till shopping, sömn, städning och mello; på det hela taget ett idealiskt veckoslut när man inte längre är 23. Jag kan för övrigt höra mitt 23-åriga jag hånskratta åt den 20 år äldre tanten som slösar bort helgerna på dylikt. Det var inte roligt.
Nåväl, krya på dig:)