Jag kan inte förstå att jag redan gjort sex stycken ”veckonytt”. En i veckan! Inte klokt vad tiden går för det känns som jag gjorde nr 5 bara häromdagen. Denna vecka är fylld med girlbosspepp och vackra ting. Och som vanligt, låt dig inspireras och sätt tonen för en riktigt härlig vecka.

Hanna Stefansson har skrivit ett inspirerande inlägg om hur hennes första år som egenföretagare varit. Och wow, vilken resa hon gjort! Den har tagit henne till 25 olika resmål! Bara det liksom! Vilken grym tjej hon är!

Graderna kryper stadigt neråt och jag vill bara svepa mig i filtar, plädar och kashmir. HM har gjort en premium collection i sitt hemkoncept ”home”. Den finns en morgonrock i kashmir (här) och en pyjamasskjorta i siden (här) som jag bara måste ha!

Elsa Billgren bloggade om designern Johanna Ortiz senaste kollektion. W-O-W! Jag älskar dessa kläder. Dramatiska, underbara färger och riktiga statement pieces. Tack för fint tips Elsa!

Anette bloggade om detaljrika badrum och jag är som hon, en riktig sucker för detaljer. INR har gjort en limited edition kollektion med mässingsdetaljer och jag sparar ner bilderna till en framtida badrumsrenovering.

Sen ska vi väl såklart ha lite flärd också! Detta gucciskärp står högt upp på min önskelista. Jag äger typ inte ens något skärp! Dags att ändra på det!

Min fina Emma har tagit en bildserie som tog mig med storm! Jag blev så otroligt inspirerad av dessa bilder och vill göra prick exakt likadant. Hon osar kvinnlighet, mjukhet, lyx och flärd på dessa bilder. Galet galet inspirerande!
Veckonytt #6
Du kanske också gillar...
Alla dagars kaos svarar på mina skönhetsfrågor
Iris är en vild isländska som nu bor i Malmö sedan hon var fem år gammal. Jag lärde känna henne på en bloggträff och sedan dess har vi gått på vaxparty och gud vet vad. Hon bloggar på alla dagars kaos och har en härlig livsstilsblogg där man får följa hennes liv, besöka hennes stuga … Continued
Fredagsvideo #62
Idag hade jag som vanligt livesändning av min fredagsvideo. Som en virtuell podcast. Oroa dig inte om du missade den för du kan se den i efterhand här. I veckans avsnitt pratar jag om gränssättning. Vilka gränser vill du ha, vilka bör du ha, hur upprätthåller du dem och vad gör du om någon inte … Continued
Målbilder för nya huset
Här sitter jag, de sista skälvande timmarna i gamla lägenheten. Eller, egentligen sitter jag hos mina föräldrar. Jag och David ska snart över till lägenheten för att packa det sista och se till att allt är tipp topp inför morgondagens flytt. Jag kan knappt sova om nätterna för jag ligger bara och drömmer och drömmer … Continued
Veckans to do
Jag har en riktigt rolig vecka framför mig! Dock intensiv nått så in i bomben. Det kommer bli rent för lite sömn, rent för lite vila och rent för lite tid för familjen. Men den 8 juni åker vi till Grekland och då ska vi ha en hel vecka bara för varandra. Jag kommer blogga … Continued
Kaffestugan Alunbruket och traktormöte
Som du vet umgås jag riktigt mycket med min familj och därför hade vi lagt våra respektive semesterveckor, på samma veckor. På så sätt kunde vi träffas massor. Häromdagen åkte jag, David och Estrid ut på utflykt tillsammans med mina föräldrar. Ett av stoppen var detta. Kaffestugan Alunbruket som är Skånes äldsta kaffestuga med anor … Continued
10 appar jag gillar
Här är 10 appar jag verkligen gillar just nu. Jag använder vissa av dessa appar dagligen, andra veckovis, men allihop är de världsbäst. Bildlådan Världens bästa barnapp. Massa ord och perfekt för Estrid att pilla med när vi gör middag eller mest vill ha en lugn stund. Candy crush Min bästa spelapp. Jag är på … Continued