Från sekunden jag klev ut genom dörren i morse har jag längtat hem. Idag har varit en sådan dag. Långsam och sömnig. Jag har längtat efter ett hett vaniljdoftande skumbad, doftljus och god mat. Jag fick precis allt detta. När jag klev av bussen i eftermiddags ringde David och sa att han tappade upp badet åt mig. När jag kom hem var det bara att hoppa rätt ner. En fuktgivande mask fick verka medan alla stela muskler slappnade av till ljudet av radion. Klockan är åtta och jag är redo för sängen. Hela jag doftar som en liten efterrätt och jag kommer på mig själv med att ligga och snusa på min arm. Nu ska vi krypa ner bland mjuka lakan och titta på en film. Gosford Park. Engelska lordar och ladys är precis vad jag vill ha idag!
Idag fick jag en inbjudan till en möhippa och jag blev så glad. En gång tidigare har jag blivit bjuden på en möhippa men jag kunde tyvärr inte gå på den. Jag ska kolla kalendern och hoppas innerligt att jag kan gå. Det kommer bli en mycket chic tillställning om jag känner de inblandade töserna rätt.
Och vet ni? Vi har hittat ett för jäkla bra hus ska ni veta! Jag flyttar in mentalt redan. Visualiserar mig med en kopp kaffe ute i trädgården. Hur jag kommer hem från jobb och går rätt ut och sätter på vattenspridaren. Hur jag hänger tvätt ute i sommarvinden. Kanske ett rum får bli en walk in closet? Två badrum! Aldrig mera slagsmål om vem som ska vara på toaletten på morgonen! =) Kan vi alla hålla tummarna nu!
Nej, nog om detta. Sängen lockar som attans och jag är så sömnig att jag ser i kors. En varm kopp mjölk med honung och jag kommer sova som ett litet barn om 3…2….1….. ZZZzzzzz…..
Möhippor och skumbad
Du kanske också gillar...
Mina favoritpaletter för hösten
Estée Lauder Smashbox Too Faced Lancome Åh, how I love these palettes! Dessa fyra ögonskuggspaletter är perfekta för hösten. Jag som har bruna ögon är definitivt sugen på alla fyra då de kommer vara så fina på bruna ögon. Jag funderar på att köpa paletten från Too Faced eftersom jag aldrig testat deras ögonskuggor. Gillar … Continued
Den lilla lyxen – decléor hydra floral moisturising mask
Jag tänkte bara göra en snabb uppdatering och tipsa er om den här lilla godingen. Med denna hemma kan du genom tanken förflytta dig det mest lyxiga spa du kan tänka dig. Den här masken passar alla hudtyper och återfuktar och stärker huden. I och med att produkten optimerar fukttillförseln i huden och sen bevarar … Continued
Premiär för babyshowerbesök
Igår gick jag på min första babyshower någonsin. Och det var hur kul och mysigt som helst! Vi träffades på hotell Renaissance i Malmö och åt deras afternoon tea. Alltså, maj gad! Vad gott det var! Helt fenomenal! Det var en traditionell afternoon tea, och det brukar vara dem jag gillar bäst. Scones, snittar och … Continued
It’s always tea time
I somras var mina föräldrar i Oxford och då köpte de den här underbara plåtasken med Alice i Underlandet på. I ligger sådär riktigt gott te som man bara kan köpa i Storbritannien. Te går ju åt i dessa kalla tider. Herregud vad kallt det är. Det är som vintern slagit till och jag lider. … Continued
Galakväll på Malmö Opera
Blus – ärvegods från gammelmormor, kjol – Wera, skärp – Marni, örhängen – inköpta i London. Här får ni en outfit från någon vecka sen. När mamma var inbjuden på galakväll på Malmö Opera fick jag vara hennes +1. Då hade jag denna outfit.
Dove pure and sensitive body lotion – review
This review will be short and sweet! This is a great products. Affordable, GREAT for sensitive skin and makes your skin soft. The products lasts a long time. This lotion is included in Dove’s new collection ”pure & sensitive” which is lotion without perfume and aimed for those with the most sensitive skin. It’s great, … Continued

Vad spännande det låter! Hoppas, hoppas att ni får det! 🙂
Vad glad jag blev av din kommentar!! Rara du! Och så hittade jag till dig som också har en mysig blogg:) Och din kväll lät väldigt mysig och skön, hoppas du somnar tidigt och sover gott hela natten!
Kram fredrika