David kom hem från affären med en liten tidning till mig. (Bless his heart). Jag älskar tidningar. Den känslan, när man öppnar upp den blanka framsidan, åh jag bara älskar det. Nu sitter jag uppkurad i soffan med tidningen, alla bloggar som jag måste uppdatera mig i och bredvid ligger David på soffan. Han väntar på att hockeyn ska börja och överallt vilar lugn i vårat hem.
I eftermiddag ska vi på husvisningar. Två nya objekt ska inspekteras och jag, precis som inför varje hus, uppbådar den största av motivation och känner att nu, nu hittar vi the one. Ja, vi får väl se om det blir ett hus som faller oss i smaken (och kommer överrens med plånboken).
Häromdagen såg jag ett inredningsreportage där det hade en massa grejor från Rusta, och de var förvånansvärt coola. Jag funderar på att ta en sväng förbi Rusta när hockeyn börjar. Jag menar, det finns ju gränser för vad man frivilligt tittar på, på en söndag.
STORT tack för alla härliga, svåra, kluriga och GRYMMA frågor ni ställt i min frågestund! Jag håller frågestunden öppen ett par dagar till för alla er som glömt fråga, eller kommer på en fråga i efterhand. Vissa av era frågor får bli helt egna inlägg medan andra buntas ihop! Så jäkla roliga frågor ni ställt! Jag har fått hur mycket blogginläggsinspiration som helst!
Lugn och skön söndag
Du kanske också gillar...
Första arbetsdagen
Idag var min allra första arbetsdag som biträdande jurist. En underbar dag men en uttröttande dag. Första veckan på nya jobbet är alltid en killer. Därför är det sängdags nu och concealer imorgon! Berätta lite om dig själv! Vad jobbar du med? Eller pluggar du kanske? Driver eget företag?
Hela bilden
För mig är bloggen som en dagbok och en kreativ plats. En plats att samla allt jag tycker är fint och vackert. För er är bloggen förhoppningsvis en plats att vila, få inspiration och känna gemenskap. Därför blir bloggen, och bloggar generellt skulle jag säga, enbart en tårtbit av helheten. Det är inte roligt att … Continued
A new candle from This works
What a calm and lovely weekend I have had. Both day and nighttime has my new candle been burning and spreading this gorgeous scent filling up the room. For every minute I smell this candle I feel my muscles relax and my soul feels filled with joy and harmony. This works candle – Black spice … Continued
On another note
Jag älskar denna bilden! Jag älskar vad bilden säger oss att göra. Men jag HATAR att bilder som dessa behövs. Jag hatar att människor fullkomligen avskyr sig själva. Allt är fel, allt är ful, inget är bra och man räcker aldrig till. Det sorgliga är att inget av det är sant. Alla är rätt, … Continued
I require so much
”The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love. I require so much!” – Jane Austen
Beyoncé goes pixi
Detta måste vara det största som hänt på skönhetsfronten sen Marilyn blev blond eller i vart fall sen Jennifer Aniston bar the rachel do’. Bey-bey, the queen of F-ing everything, har klippt sin långa man. No more weave! Det naturliga håret är klippt in en kort pixihaircut och jag älskar det. Så fräscht, sofistikerat och … Continued

ahhh jag dör så otålig jag är! hoppas vi hittar rätt snart!
Ja, du. Vi letade i exakt ett år, tittade på ungefär tio kåkar och lade bud på fyra, varav två bud var högst. Jag har ju förstått att vi hade det tämligen enkelt jämfört med andra husletare, så vi upplevde det aldrig som jobbigt, bara spännande:) Huspriserna är dessutom rätt så humana i Östersund, så det finns mycket att välja på utan att totalt spräcka budgeten vilket ju också bidrar till att hålla hopp och humör uppe!
Nåja, nu har du korgen, nu ska du se att du snart får ett matchande hus:)
Hur länge letade ni? Det känns som vi letat i eeeevigheter! 🙁
Ingen av husen idag var topp men jag fick mig en jäkligt snygg metallkorg från rusta! =)
kram!
Åh, ni kommer definitivt att hitta Huset! För 1,5 år sedan flyttade jag och mannen in i vårt drömhus; ett hus vi skrattat rått åt på Hemnet enär tidigare ägare gått bananas med galna fondväggar, spretig och felbedömd allmoge samt galet aprikos ytterväggfärg som aldrig borde fått lämna 1987. Men vi åkte på visning, kärlek uppstod och nu sitter vi och myser i vårt knasiga hus. Inrett med en hel del Rusta-fynd:) Stort lycka till!