Jag ser på bloggarna att folk går tillbaka till arbetet idag. Jag är lyckligt lottad som har en givmild chef. Han tyckte vi alla jobbat så hårt och bra så han stängde kontoret fram till 7 januari. Jag njuter av min ledighet. Nu när jag kommit ner i varv kan jag märka att hösten och vintern varit jobbig och intensiv. Jag sover hur mycket som helst och gör inte så mycket mer. Jag gör bara precis det jag känner för. Inga måsten, ingen stress utan bara lugn och ro, glädje och njutning.
Jag specialiserar mig på familjevåld och sexualbrott och driver samarbetsprojekt med framförallt tre olika kvinnojourer. Det är en ynnest att få jobba med de frågor jag känner så starkt inför. Men det är också tungt. Alla dessa slag, glåpord, blåmärken och tårar. Ibland får jag lyssna på berättelser som vittnar om sådan ondska att jag omedelbart måste stänga av för att inte tårarna ska komma. Självklart försöker man att lämna arbetet på arbetet, men det är inte alltid så enkelt. Därför kom denna julledighet som en skänk från ovan. Jag måste ta hand om mig själv. Om jag förfaller hjälper jag varken mig själv eller ”mina” kvinnor och tjejer.
Så jag yogar, promenerar, läser, ser film, kollar serier och sover middag. Idag ska jag göra glass och baka bröd. Precis lagom ambitionsnivå för denna dag. Imorgon åker vi på en liten utflykt så idag blir en riktig kurardag inomhus.
Boken på bilden fick jag av mina föräldrar för några veckor sedan. Den består av texter som Yves Saint Laurens livskamrat Pierre Bergé skrev till sin älskare under drygt ett år efter att Laurent dog. Denna bok beskrivs inte som en sorgedagbok utan som lyriska verser i en kärlekshyllning. Denna bok ska jag läsa idag. Jag känner mig precis på humör för stora känslor och en och annan tår.
Du kanske också gillar...
Glossy & glamorous make-up tutorial
Här är premiären av min allra första make-up tutorial! Den ligger uppe på youtube och jag är så förväntansfull på om jag kommer få några tummen upp, kommentarer eller subscribers. Här alltså filmen. Jag har valt att göra en glammig look med bronsfärgade skuggor, guldig highlighter och röda läppar. Detta var min inspirationsbild: Snälla kommentera … Continued
Vikten av att besöka ett kvinnorum
Häromdagen gick jag förbi ett nagelställe som ligger alldeles i närheten av mitt kontor. Det var på en onsdag, det minns jag, för på onsdagar hämtar min mamma Estrid på förskolan. Den dagen är guld värd för den ger en chans att inte behöva stressa från kontoret, det finns tid att jobba över, göra ärenden … Continued
Första manikyren post-baby
Ibland är det bara så himla härligt att få stänga in sig i badrummet, sätta på radion och dra fram alla krämer, scrubs, inpackningar, masker, pejlingar and you name it. Som supergravid och med så himla mycket foglossning var jag rätt slö där på slutet. Det kändes varken kul eller lockande att vara i badrummet när … Continued
La roche-posay
Efter att ha röjt runt med massor av olika ansiktsprodukter, plus nytt jobb, plus stress, plus massa tod framför datorn, har min hy ballat ur fullkomligen. Med uppblossad acne och uppgiven känsla bestämde jag mig för att gå back to basics. Inga dyra, fina märken, inga starka acnebekämpande medel, inga uttorkande produkter. Jag gick till … Continued
Söndagspampering och att känna systerskap!
Söndagar är den perfekta dagen för avslappnande aktiviteter. Långsamma promenader med en älskad under armen. Bilturer på den skånska landsbygden för att bilsnoka på tomter och hus till salu. Det är vad jag gjort idag. (ja minus promenaden, den hann jag inte med). Vad jag däremot hann med var öppet hus-galej hos min äldsta vän … Continued
HM – Eyebrow fix (recension)
HM – Eyebrow fix Ibland är dyrare bättre än billigt, ibland tvärtom. Men när det kommer till ögonbrynsgel är denna budgetvariant fullkomligt urusel. Den gör verkligen ingenting och du kan lika gärna spraya bryna med hårspray. Så nej, usel produkt får en kort och koncis recension. It sucks! 0§ av 5 möjliga.


Sv: Åh vilken lyx att ha en fotointresserad (och till och med professionellt kunnig) sambo! Håller med dig om att intresset ökar bland allmänheten och det är verkligen roligt!
Och oj vad underbart att ha en så givmild chef. Härligt att kunna njuta av ledigheten några dagar till 🙂
Kram
Ja jag förstår precis vad du menar. Det är så sjukt att "jag" behövs. Att det behövs eldsjälar just för att män anser sig ha rätten att slå en kvinna. Eller ett barn eller en annan man för den delen. Det finns oerhört mycket att säga om dessa frågorna och jag är skulle kunna göra det dag in och dag ut!
ja, du fattar. Inte så jag önskar dig arbetslös, men så att män slutar misshandla kvinnor…
Fin chef och vilket otroligt viktigt jobb du gör. Gott nytt år! Må ditt arbete vara onödigt en dag.