
Såklart blev det även lite shopping i London. Jag visste redan på förväg att jag ville köpa ett doftljus från Jo Malone och smink från Charlotte Tilbury och det kom jag även hem med.

Mascara, världens lyxigaste och härligaste ögonskuggspalett och ett läppstift. Allt är i så himla härliga och lyxiga förpackningar. Läpptstiftet kommer i en roséguldfärgad hylsa. Åh, så dekadent att tårna krullar sig! Jag köpte läppstiftet i nyansen ”bitch perfect”, mascaran är svart och heter ”full fat lashes” och paletten heter ”the dolce vita palette”.

Det här var egentligen inte shopping men jag fick de här tre små miniburkarna med Claridge’s hemmagjorda sylt, marmelad och honung. Helgfrukosten är nu räddad! Fina va!?

Och så doftljuset! Jo Malone gör parfymer och doftljus och har den vackraste butiksinredning någonsin. Svart, vitt och krispigt! Vita rosor och överallt dessa vita doftljus, med silverlock och svart rosett på toppen. Och så kommer doftljuset i en kartong fylld med silkespapper, och allt som kommer i en vacker kartong med silkespapper i blir lite härligare.

Ljuset jag valde har en somrig och blommig doft av pion och står nu i vardagsrummet och tronar som en liten extra fin juvel. Vardagslyx när det är som bäst!
Du kanske också gillar...
Lite mer om biblioteket
Här är då biblioteket. Det är öppnat upp i nock och har platsbyggda bokhyllor längs hela väggen, och ända upp i taket. Jag börjar komma smått i ordning här inne. Jag har både skrivbord och soffa på plats. Jag drömmer om att ha en sammetssoffa här inne. Man kan köpa ett överdrag från Benz, i … Continued
Dahliauppdatering
Så här ser det ut i vårt kök. Ett växthus och min största källa till glädje och panik. Det är ju mina älskade knölar som jag vårdar ömt MEN samtidigt, herregud vad stökigt det är. Nu börjar det dock bli dags att få dessa att vänjas vid uteklimatet och de ska få lufta sig i … Continued
Jag har uppdaterat med ny hudvård
Brrrr vilken iskall dag vi haft idag! Dagen började tidigt med julavslutning på Estrids gympa där både jag och David, mormor och morfar följde med och svingade i lianerna. Därefter åkte vi hem till mina föräldrar för att fika och där anslöt även Paula och Fredrik. Jag gick på en kall powerwalk (kommer återkomma till … Continued
Ett litet instagramtips
Laura Ashley har numera ett instagramkonto och jag är hemskt förtjust i det. Det är maximal inspiration för den som gillar tyger, tapeter, glammiga lampor och härliga tvålar och sånt mysigt vardagslyxigt. Ni hittar kontot här, under namnet lauraashleysverige.
En timme av tiotusen avklarad – jag målar om trappan
Igår spenderade jag en timme med att skrapa färg för vi ska måla om trappan. Jag var HELT slut! Är det normalt att det är så ansträngande att skrapa färg? Vetskapen om att jag har cirka tiotusen hantverkstimmar kvar gör mig helt matt. Jag skulle tagit in professionella målare. (Jaja när allt är klart och … Continued
De bästa rosa budgetläppstiften
Läppstift är underbart, så är det bara! Här är mina favoriter när det kommer till rosa budgetläppstift. Under hela vintern och julen dras jag till rött läppstift, men när våren är på väg (typ) så blir jag alltid sugen på rosa läppstift. Här är fyra helt underbara läppstift i olika nyanser, med en låg prislapp … Continued