Ja, här sitter jag nu i vardagsrummet och NJUTER av vårt nya golv. Vilken grej det här med golvslipning är. Det är som ett helt nytt hus. Inredningen blir 1000 % mer modern bara genom att golvet får en nyare look. Detta var verkligen värt varenda krona.
Snacka om skillnad va? Nu är det gula fula borta och istället har vi ett kallt vitpigmenterat ekgolv som är så fräscht. För er som bor i Skåne kan jag varmt rekommendera Claus på CL Trägolvsservice. Proffsig, kunnig, erfaren, trevlig och en mycket pålitlig hantverkare. Full pott med andra ord! För oss som inte är kunniga inom renovering var det så skönt att han kom ut och tittade på alla rummen, mätte, förklarade och räknade ut en offert med exakta priser. Inga tillägg eller överraskningar med andra ord. Och extra plus för att han kunde komma snabbt. Det är ju dötrist om väntetiden är flera månader när man har kommit på att man vill göra något nu nu nu.
Jag har storslagna planer för inredning och möbelinköp men en sak i taget. Först är det ju faktiskt gästrummet som ska bli klart. Det rummet har nämligen också fått sig ett nytt och fräscht golv och ska kompletteras med gardiner, lampor och nya sängbord.
Annars har jag idag haft en riktigt fin dag. På vägen hem kände jag att jag älskar min familj så otroligt mycket och att jag ville skämma bort dem. Eftersom vi är välsignade med en treåring som älskar oliver, korvar och ostar blev det ostbricka, charkisar och goda tillbehör till middag ikväll. Kvällen avslutades med att Estrid hade dansföreställning för oss och sen hade vi alla lite torsdagsdisco. Nu är jag mätt och glad. David nattar där uppe och jag lyssnar på radio. Jag ska göra en kopp te, plocka fram lite lakrits och krypa ner under filten. Jag tänkte spana in alla nyheter på Net-a-porter och låta mig inspireras av det kommande vårmodet.
På tal om vårmode. Hade du tyckt det skulle vara kul om jag gjorde ett inlägg om de trender som kommer till våren? Personligen älskar jag sådana inlägg. Det är kul att veta vad man ska plocka fram ur gömmorna, plocka undan för denna säsong och vad man bör komplettera med.
Åh, visst blev det bra? Nu pausar vi lite med att fixa golv men i framtiden kommer vi fixa lekrummet och biblioteket också. På ovanvåningen kommer vi lägga helt nya golv. Men det får bli för framtiden. Vi fokuserar på ett rum i taget just nu.

Golvslipningen blev ren och skär perfektion
Du kanske också gillar...
Årets julklappar – 2021
Här är årets julklappar. Tre olika slags papper där mintgrönt blev årets accentfärg. Tillsammans med mörkt smutsrosa sidenband och jutesnöre blev det en mjuk och fin känsla. Jag valde att endast dekorera paketen med lite grönt och med torkade apelsinskivor. Papper och band köpte jag på Söstrene Grene. Jag har dekorerat paketen med tre olika … Continued
Hon hade det finare än mig och jag är gladare än någonsin
I helgen var vi hemma hos nya bekantskaper. De bjöd på lunch och dagen var EVERYTHING. Utsökt mat, iskall dryck som radades upp, klirrande glas, vackert porslin, en svalkande pool och framförallt ett OTROLIGT hem. Ett hem där varenda detalj var genomtänkt. Jag såg det på färgval, fönster, dörrhandtag och kreativa snickerilösningar. Ett med andra … Continued
KANONRABATT hos AgnesAmelia!
YES, äntligen en ny rabattkod hos AgnesAmelia. Det är ju rena rama julafton när det händer. I samarbete med AgnesAmelia kan jag nu erbjuda dig 30% rabatt på hela sortimentet februari ut. Koden är Frida30. Nu finns Meraki i webbshoppen och jag är så sugen på doftljusen med lukt av nordisk gran (här). Vid rabattkoder brukar jag … Continued
Mattan ”blanka” från Åhléns var den jag letat så länge efter!
När det kommer till mode är jag för att testa snabba trender och blanda lyx med budget. Men när det kommer till inredning så är jag långsam och väldigt kräsen. Det tog mig ett år att hitta rätt sängbord, gardin och matta till vårt gästrum. Jag skyndar alltså vääääldigt långsamt när det kommer till inredning. … Continued
Måla garderoben som ett proffs
ÄNTLIGEN är vår hall klar och äntligen får jag visa dig bilderna! Jag har längtat så efter båda delar. I detta inlägg ska du få lära dig hur man målar garderober som ett proffs. När vi flyttade in i huset var här en jättefin garderobslösning men som var väldigt brun. Och om du tittar på … Continued
10 födelsedagspresenter till mannen i ditt liv.
INLÄGG INNEHÅLLER ADLINKS Jag fick en fråga om jag inte kunde tipsa om presenter till en man som fyller 40 år och givetvis kan jag det. Här kommer en liten lista med de finaste du kan ge mannen i ditt liv. Som denna mjukgörande balm för skägget. Tröja i merinoull. Snyggt, stilrent och varmt. Varma … Continued
Wow vad fint det blev! Det lyfte verkligen hela inredningen. Borde göra något åt vår gulnade parkett också. Hur har ni behandlat golvet efter slipning för att få den snygga färgen?
Tack! Visst blev det bra! Pigmenteringen ingår i slipningen. Först slipades det och sen behandlades det med ett vax som heter CiraNova Hårdvax Extra White. Vår golvslipare är galet duktig!