
När jag drömde om hus var det en särskild dröm som ofta kom till mig. Drömmen om utomhusmiddagar, grillningar och sena varma kvällar. Jag såg ett uppdukat bord ute på en altan och alla glas glimmade av de tända ljusen. Vi flyttade in i vårt hus på sena sensommaren och hann inte med så många utomhusmiddagar. Vid de få försöken vi hann med bar jag ut tända ljus. Jag försökte med alla olika stakar och ljusbehållare, jag försökte skydda från vinden och bygga små vindskydd av mjölkpaket, men självklart funkade ingenting. Ljusen blåste ut varje varje gång. Och det gjorde mig så besviken för en riktigt fin middag måste ha tända ljus. Det bara är så. Oavsett om man äter ute eller inne.


När jag såg de här ljusstakarna från Kattvik design föll jag pladask. Det var lösningen till mitt problem. Detta är ju svaret för att göra min dröm sann! Inte bara är ljusstakarna sjukt snygga att ha inne, de är perfekta för utomhus bruk. Fatta så drömmigt att kunna äta middag ute i sommarkvällen i skenet av riktiga ljus! Glascylindern runt ljuset speglar lågan så att det skapas än mer sken och ljus än utan glaset. Så otroligt vackert!


Än så länge är vårt hus insvept i isande vind och den lilla snö vi fick här nere i Skåne. Jag tittar på det vinterskyddade bordet och det känns som att den presenningen aldrig kommer åka av. Men så en morgon hör man fåglarna när man går till bilen. Och sen en dag när man är ute och köper lunch så är solstrålen inte bara stark utan också varm. Och så vips, är vår och sommar här.


I sommar ska jag laga alla de recept jag sparat och sparat. Egen glass, häftiga marinader, massa grillning och picknick på stranden. Och på kvällarna, när Estrid somnat, ska jag sitta utomhus i en trädgårdsstol, till skenet av riktiga ljus, och bara njuta av att min dröm slagit in.
Inte ett enda ljus blåser ut
Du kanske också gillar...
Bygg egen odlingslåda (yes I did it!)
Jag bestämde mig för en tid sedan för att jag ville ha en ny odlingslåda i trädgården. Inspirerad av Hanna Wendelbos odlingslåda för luktärter ville jag göra något liknande. Jag skickade SOS-SMS till min pappa och han återkom med en länk till en odlingslåda han kunde bygga till mig. Men jag tyckte väl kanske att … Continued
Veckans villhöver – inredning
Jag älskar också inredning! Det är så fint att ta hand om sitt eget hem och komma hem och känna att man verkligen bor fint! Här är sex inredningsnyheter som jag verkligen älskar och inte hade tackat nej till att ha här hemma. Viskosmatta från Inhouse // Bordslampa från Jotex // Pläd från Mogihome // … Continued
Sista chansen till vrakpriser hos AgnesAmelia
Glöm inte bort att idag är sista dagen att handla hos AgnesAmelia med hela 30% rabatt, på hela utbudet! Ange koden Frida30 och go crazy! Du hittar hela utbudet här.
Som en sommardag
I så många år drömde jag om ett eget hus och en egen trädgård. Jag drömde om friheten i att kunna öppna upp altandörren och bara gå ut. Ut i solen. Hänga min tvätt i solen. Äta frukost i solen. Påta i trädgården. Släppa ut ett litet barn med spring i benen i tryggheten av … Continued
Hotellkuddar och drömmar om lyxiga påslakan
Nu börjar det roliga i gästrummet. Inredningen. De där småprylarna som skapar känsla och hemtrevnad. Golvet är nyslipat och väggarna har fått den ljuvligaste av färger. Mitt senaste inköp är stora hotellkuddar. De vi hade där innan har nu fått flytta upp till vårt sovrum. Hotellkuddar ger en sådan omedelbar känsla av flärd och hemtrevnad. … Continued
Ett besök hos Höganäsgruppen och presentförslag
När vi var i Höganäs, i saluhallen, besökte vi Höganäsgruppen. Jag föll som en fura! Helt plötsligt är jag keramiktokig! Who knew!? Catherine Djurklou designar så oerhört fina saker. Jag älskar de olika produkterna som är i lera med detaljer av guld, koppar eller platina. På insidan av kaffekoppen eller på utsidan av vasen. De här … Continued
Ja, ljus utomhus är alltid lite lurigt, men du har ju hittat den perfekta lösningen!
ellre hur är de helt magiska?
Vilket spa var ni på? 🙂 Jag kanske missade men hittade inte vart det står.. Ser härligt ut! Mat, bad och avkoppling slår aldrig fel!
Nu hänger jag inte med? Jag har inte varit på spa! =)