
Igår fick jag nya naglar hos Elin på Studio B på lunchen. Det är en underbar stund att få sitta ned, bli ompysslad och snickesnacka med fina Elin. Jag känner att jag äntligen hittat rätt nagelställe. innan har jag gått på lite olika men inte varit helt nöjd. Elin har tänkt på varje liten detalj. Som det här med redskapen hon använder. När jag har varit hos andra nagelställen har jag alltid tänkt att det är lite äckligt att de använder samma redskap på alla sina kunder utan någon rengöring emellan. Men hos Elin har varje kund en egen påse med sina egna redskap. Love that!

Elin har utarbetat en teknik som innebär att man får minsta möjliga ont när gellacket ska härdas i UV-maskinen. Tidigare tyckte jag att den biten var outhärdlig för det gjorde så sjukt ont. Här känns det knappt. Och den bästa biten är att hon inte använder en sådan där elektrisk fil som roterar runt och slipar nageln. Hon gör det för hand med en fil vilket är mycket mer behagligt än de där slipmaskinerna.

Den bästa biten är i slutet när man får välja färg på lacket och när hon masserar händerna. Åh, vad jag älskar den biten!

Jag har alltid bitit på mina naglar och alltid känt att mina naglar är så svaga. Även om jag målade med underlack, lack och överlack och gjorde alla rätt så chippade sig mitt lack inom några timmar. Det enda sättet för mig att ha riktigt snygga naglar är om jag har gelnaglar.

Visst ser de naturliga ut? Inte alls sådär tjocka, extremt långa eller med onaturliga form. Bara supernaturliga, friska och starka. Fina naglar kan kanske låta som en petitess, men för mig gör det under för själen. Och allt som gör under för själen ska man fortsätta göra.

För övrigt har jag sett uppdrag gransknings senaste avsnitt om metoo-rörelsen och det kommer ett inlägg om det inom kort.
Nya naglar hos Elin på StudioB
Du kanske också gillar...
Veckonytt #19
Hej mina fina vänner! Det är måndag och som vanligt gick helgen allt för snabbt. Men det har varit en mycket fin helg. Jag vill att vi börjar måndagen på bästa möjliga vis och därför har jag ett riktigt härligt veckonytt att bjuda på idag. För ett år sedan la min absoluta favoritblogg ner och … Continued
Fråga Frida: hur ser din träning ut?
Det här är en lite klurig fråga för mig att svara på. För i mitt huvud går jag alltid direkt till träning = gymbesök och det får jag ju inte till. Alltså går det skit med träningen. Men det är ju inte sant. Särskilt inte med tanke på att jag aktivt arbetat med att byta … Continued
Hurra hurra för Estrid idag
Idag fyller den lilla (stora) groda 4 år. Mitt livs sol, mitt tålamods största utmaning, mitt livs kärlek och stoltheten i mitt liv. Hon är så mjuk. Allt är mjukt och det är det mysigaste som finns att sova nära nära. Hon luktar så gott och speciellt i nacken, snett bakom örat. Den lukten är … Continued
När man få duka fint, vänta på gästerna och sen bara vara
Förra helgen fick vi fint besök av Simon och Sara. När grabbarna spelade tennis började jag med middagen och inväntade Sara. Det är så härligt att ha middag hemma tycker jag. Jag tycker det är mysigt att duka fint, tända ljus och sätta på en jazzig härlig spellista. Stöka runt i köket, hetsmuta Estrid med … Continued
En fullspäckad helg och samtidigt ganska innehållslös
Min helg var fullspäckad men inte särskilt spännande eller innehållsrik. Jag arbetade i princip hela helgen. På lördagen behövde jag in och göra ett litet advokatärende och resterande delen av helgen jobbade jag med bloggen. Jag skrev blogginlägg, fotade bilder och skrev klart min e-bok. Jag gillar inte att jobba på helgen. Återhämtning är otroligt … Continued
8 år och två andetag
Idag har jag och David varit ihop i åtta år och det känns som det gått två andetag. Jag kan inte riktigt förstå hur snabbt tiden gått samtidigt som det känns som det alltid varit vi. Jag kan inte riktigt längre relatera till en tid där det inte var vi. På en årsdag blir man … Continued
Fina naglar som ser naturliga ut, det gillar jag. Och lite rött till fest då…!
Hon är så otroligt duktig! Och jag håller helt med dig, röda naglar är så himla snyggt!