Det är inte klokt att helgen redan är här. Det kostar att vara ledig såhär länge. Man betalar med mycket jobb som väntar på en och bakfyllan från att ha litegrann vänt på dygnet. Nu sitter jag i soffan och har tänt alla ljusen. Idag blir det på spåret, köttsåsochpotatis, hemmakvällgodis och ostkrokar. Jag planerar att somna på soffan om ungefär 120 minuter.
I helgen har jag så himla mycket roligt att se fram emot. Äta finfrukost med David och min syster, gå och klippa mig, äta på restaurang med Katja, äta brunch med Einar och Cathrine och slutligen gå på mäklarvisning på ett kanonfint hus. Ja, jag vet att du är nästan ohederligt stor mängd måltider som intas utanför hemmet. Men till mitt försvar är jag och Dave superduktiga på att laga middag på vardagarna och ta med matlåda.
Nu till frisören. En jättehärlig bloggare, Emma, brukar klippa sig hos Böddi. På hennes blogg såg jag en kampanj där man kunde få 15% rabatt på en klippning hos denna, tydligen mycket härliga, frisör. Sagt och gjort, jag bokade mig en tid och tror jag ska klippa av en hel del. Är sååå trött på detta långa, tråkiga och platta hår. Så nu tar vi av några decimeter.
Hela långa helgen framför mig
Du kanske också gillar...
Svar från parkchefen
Det var mycket glädjande när jag såg att parkchefen för Folkets park, Mårthen Gunnarsson, hade reagerat på mitt inlägg om Günther och skrev en kommentar här i bloggen. Jag tycker Mårthens svar var jättebra och det kändes verkligen som att alla vi som tyckte Günther var en konstig bokning, fick lite upprättelse. Det gör skillnad att … Continued
För solen lös som aldrig förr
Från tidig morgon till sen kväll lös solen för min syster och hennes avgångsklass. Jag tackade min lyckliga stjärna att jag var förutseende nog att inte ta på mig strumpbyxorna där på morgonen. Jag hade dagen till en ära en ny klänning, från Wera Åhléns för den som undrar. Typ världshistoriens mest mångfacetterade klänning. Passar … Continued
Tycka lite synd om sig själv
Jag tycker lite synd om mig själv faktiskt. Det har varit himla mycket på sistone och jag ligger på mega minuskonto och behöver allt det som inte riktigt är möjligt som bebismamma. Sömn, egentid, lugn och ro och tystnad. David har haft det intensivt på jobbfronten och då blir det att jag har Estrid mycket, … Continued
My current wishlist
Moroccan oil light, Kashmirsweater in offwhite, Avéne soothing moisture mask
Bra träningssko
Jag fick ju ont i knät efter några veckors jogging. En bidragande orsak var att jag i början sprang i dåliga skor. När jag väl hade köpt dessa fenomenala löparskor hade jag redan ont och fick lägga joggingen på hyllan. Nu efter snart 5 veckors rehabiliteringsträning tänkte jag försöka mig på att jogga idag. Börja … Continued
Den lättillgängliga lyxen
Lyxiga badbomber för kvällens avkopplande bad. En perfekt utslagen blomma i ens sovrum. Välvårdade naglar i eleganta kulörer and ofcourse med en gnutta glitter. En lyxig bh som sitter som ett andra skinn. En perfekt lagd dragmakeup. En statementring som passar alla outfits.
