G-U-D-O-M-L-I-G-A set från Laura Mercier. Det är det lyxigaste jag någonsin skådat! Jag har i evigheter velat testa den ikoniska body sufflén från detta märke. And papa did me proud! För hem kom han med ett body & bath set som doftar av den mest ljuva vaniljen. Setet innehåller en soufflé, en scrub, ett doftljus och det ikoniska badskummet som kommer med en honungspinne. Denna honungspinne ska förföriskt snurras i produkten för att sedan sköljas av under kranet. Et voilá och du har ett fluffigt vaniljdoftande badskum. Vilka tror att jag ögonabums ska tappa upp ett bad med just denna produkt? Alla, jag tänkte väl det!
På denna bild ser ni honungspinnen. Vilken ljuvlig idé! Det gör ju hela känslan känner jag! Nu ska det badas, scrubbas, smörjas och allt ackompanjerat av doftljuset. Låt oss kort prata om doften. Jag HATAR vanilj. Världens tråkigaste lukt. Denna kollektion doftar vanilj och jag ÄLSKAR doften. Doften är fullkomligen naturlig och allt annat än en syntetisk lukt. Soufflén ser ut som en krämig yoghurt med färsk vaniljstång i sig. Jag räds nästan att använda produkterna. Vill att de ska vara livet ut!
Det är nog ganska uppenbart att min man känner mig väl. Jag vet ingen kille som kan så mycket om skönhetsprodukter, och det för att jag alltid pratar om det och han tålmodigt lyssnar. Han är medveten om min förkärlek till flärd och vardagslyx. Jag uppskattar så när han skämmer bort mig. Sen kan jag ju förvisso tycka det är en himla bra idé att den som reser bort (alltså David) köper med sig hem en ”tack för att du väntade tålmodigt här hemma”-present till den (alltså jag) som tålmodigt väntar hemma. En mycket, mycket bra regel om jag får säga det själv!
God morgon god morgon! Idag ska jag till frisören! Det är inte så vanligt ska ni veta. Jag liksom glömmer bort att gå dit, men nu är det omöjligt att skjuta upp det en endaste dag till. Ni vet efter man fött barn, när man tappar håret? My god vad jag fällde! Det var helt … Continued
Det är söndag och det är veckans bästa dag för lite pampering. Alltså lite skäm bort dig själv i badrummet-tid. Jag älskar sundaypampering. En längre dusch, härlig hårinpackning, eller en scrub över hela kroppen. Eller så gör jag en manikyr, pedikyr eller tar hand om min ben, aka vinterpälsen. Förr i tiden hade man ju … Continued
Idag ska vi köra upp mot Båstadhållet och fika afternoon tea för att fira svärisarnas 40-åriga bröllopsdag. Jag sitter på sängen med kaffekoppen bredvid mig, och hela necessären innehåll utspritt framför mig. Jag älskar att ha tid för just detta. Sprida ut varenda liten ask, burk och penna. Ha tid att dutta, plutta, måla och … Continued
Ett stort plus med vårt nya boende är att vi äntligen har ett badkar. Jag utnyttjar det till MAX! Jag älskar att bada och använda mig av badoljor, bomber, skum, ja allt man kan kasta ner. Så ligger jag där och bubblar, lyssnar på p3 dokumentärer och gör ansiktsmask. Försöker göra detta varje söndag … Continued
Fick hem en leverans med lite nytt smink! Ovan ser du produkterna och bilden nedan är swatches som jag från vänster till höger kommer gå igenom. * Maybelline Colour Sensation Lipstick – 413 ”Delicate coral”Detta är ett underbart läppstift som är fuktgivande, lätt att applicera och med den perfekta tonen av korall. Den är så … Continued
När vi ändå pratar film måste jag passa på att visa denna bild på en ung Meryl Streep. Vilken kvinna hon är! En av mina absoluta favoritskådisar och vacker så det förslår! Här har ni effortless beauty!
jag testkörde alla produkterna häromdagen och du må tro jag både blev mjuk, återfuktad och väldoftande! Ja, David är jätteduktig! Jag ska hälsa honom att du gillade bilderna, då blir han jätteglad! kram på dig!
jag testkörde alla produkterna häromdagen och du må tro jag både blev mjuk, återfuktad och väldoftande!
Ja, David är jätteduktig! Jag ska hälsa honom att du gillade bilderna, då blir han jätteglad!
kram på dig!
Hej fina mammi! Ja han är så snäll så snäll! love you!
Åh vad ljuvligt, älskar förpackningarna och vilka otroligt snygga bilder han har tagit!
Han skämmer bort dig……
Kram
MOR
Åhlens city i stockholm hade tydligen dessa set! go girl, skynda fynda!
Ååh jag vill ha!