
Idag börjar denna tjusiga unga dam för föris, alltså förskola. När hon föddes var hon ett litet knyte jag inte alls förstod mig på och nu är hon en stor tjej, mamma upp i dagen. Hon är en riktig människa, med en personlighet, med åsikter och med en vilja. En stark vilja bör tilläggas. Stundtals en aning krävande, men allt oftare så oerhört charmig att hjärtat smälter ner till en liten pöl. Och rolig är hon! Hon får mig att skratta högt flera gånger varje dag. Hon är en riktig liten teaterapa den här unga damen.

Ett litet busfrö. Det bästa hon vet är skokartongen med blingblinget. Allt ska sättas på och sen går hon runt och rasslar med alla sina juveler. Allt ska på, vartenda armband och vartenda halsband och sen struttar hon omkring som en näpen östermalmsdam.

Nu börjar hon föris och jag vet massa nya saker. Hon älskar mjölk, alltså älskar. Hon kan dricka mer mjölk än vad man tror kan få plats. Och äggröra, hon äter mer äggröra än en karl. Hon är inte kräsen men det måste ändå trugas lite innan hon börjar äta. Men sen slinker det mesta ner. Hon tittar på Dora upptäckaren och går nu runt och säger karta. Och så skriker hon ”komma” när någon går ifrån. Ingen får lämna flocken. När vi tittar på OS sitter hon spänt i soffan och ropar oj oj när de springer snabbt och hoppar högt. Estrid gillar inte att bli smutsig om händerna och äter helst med sked eller gaffel och så tycker hon om att plocka undan. Saker och ting ska liksom ligga på sin plats.

Estrids hår växer bara toppen och inget på sidorna så hon har någon form av tysk syntfrisyr med massa krulliga lockar där bak. Hon gillar INTE att borsta tänderna men är hemskt förtjust i att åka på cykeln och följa med oss till affären. Hon har kommit på ett eget bus som är att hon drar upp min tröja och pruttar mig på magen med sin mun. Sen skrattar hon och David tills de trillar bak. Ja, hela hon är rolig. Hon gör roliga miner och älskar när vi har gäster och hon får va i centrum. Hon tycker om att pussas men vill inte bli fasthållen för det finns för mycket spring i benen.

Det är roligt, läskigt, spännande och nytt att hela denna lilla person ska gå på förskola om dagarna. Ha ett liv som vi inte är med i. Vilka av hennes egenskaper kommer stanna och vilka kommer förändras? Vår lilla tös som nu är så stor. Ja, jag vet att alla sa att tiden skulle gå så fort så fort, och jag får erkänna mig besegrad. De hade rätt! Estrid som kan peka på bollen och fönstret, bilen och hunden, telefonen och katten. Estrid som är så otålig att vi alltid bara hinner läsa två sidor i en bok innan hon vill byta till nästa. Estrid som är alldeles alldeles perfekt. Som en utsökt liten pralin. En pralin som rasslar av alla sina juveler.

Estrids ljuvliga klänning är från By heritage och den fick jag med mig från mitt senaste besök på House of Palladium! Vilka barngrejor de har där! Men, det blir ingen klänning på dagens besök på föris. Då blir det mjuka, slitstarka kläder som tål både fläckar, bus och grus.
Estrids stora dag idag
Du kanske också gillar...
18 – min favoritfödelsedag
Min bästa födelsedag, vilken knivig fråga. Man har ju börjat samla ihop en del födelsedagar vi detta laget. Året 2013 kommer dock gå till historien därför att på min födelsedag den 18 oktober var jag sjuk så vi sköt upp firandet till dagen efter och den 19 oktober 2013 blev jag friad till. Bredvid sjön … Continued
Vad jag lärt mig om Estrid under mitt första år som förälder
1. Hon är kittlig Min lilla bebis är kittlig. Under fötterna, i armhålan, i ljumsken och i nacken. Om man kittlar henne där så kiknar hon av skratt. Då kastar hon sig på mage och borrar in ansiktet i kudden och skriker av kittlighet. 2. Hon är glad i mat Det är inte mycket hon … Continued
Oma och Estrid
Nu ska ni få höra på det gulligaste på länge! Min mormor var lite krasslig i förra veckan så vi skickade en bukett till henne från alla i familjen. Krya på dig mor, oma och ticktackoma, stod det. Från barn, barnbarn och barnbarnsbarn. Min mormor blev så rörd och lycklig av Estrid var med på … Continued
Vi överlevde helgen
Nu har jag och lilla Estrid, eller Essie som smeknamnet har blivit, överlevt helgen utan pappa David. Och vilken helg sen. Egentligen har det gått jättebra. Men där på kvällarna, när all energi verkligen är slut, då har det varit lite tufft. Då tog jag till klassikern ”gå in i ett annat rum och skrik … Continued
Brio gåvagn puts a smile on my baby’s face
Idag kom flera föräldrar och barn hem till oss efter att veckans babysim var avklarat. Vi hade verkligen en stökig, livlig och alldeles underbar dag. Det var så hjärtsnörpigt att se hur fint alla barnen lekte med varandra. Förutom när en unge slog Estrid i huvudet med en leksak, jag fällde en annan bebis och … Continued
En sprillans ny kofta
Estrid växer så det knakar och jag tömmer ut klädlådorna på löpande band. Hon är över 76 centimeter och jag har kollat i lådan med än så länge för stora kläder för att plocka fram storlek 80. Och nu ekar ”framtidslådan” tom. Jag tänkte när jag köpte kläder i större storlekar att det skulle vara … Continued
Tips! Se till att första ryggan har smala axelband. Med breda glider den av
det har vi! En fjällräven i miniformat! sååå gullig! <3 tack för bra tips!
Bästa ryggan!
indeed yes!