Jag kan inte förstå att jag redan gjort sex stycken ”veckonytt”. En i veckan! Inte klokt vad tiden går för det känns som jag gjorde nr 5 bara häromdagen. Denna vecka är fylld med girlbosspepp och vackra ting. Och som vanligt, låt dig inspireras och sätt tonen för en riktigt härlig vecka.
Hanna Stefansson har skrivit ett inspirerande inlägg om hur hennes första år som egenföretagare varit. Och wow, vilken resa hon gjort! Den har tagit henne till 25 olika resmål! Bara det liksom! Vilken grym tjej hon är!
Graderna kryper stadigt neråt och jag vill bara svepa mig i filtar, plädar och kashmir. HM har gjort en premium collection i sitt hemkoncept ”home”. Den finns en morgonrock i kashmir (här) och en pyjamasskjorta i siden (här) som jag bara måste ha!
Elsa Billgren bloggade om designern Johanna Ortiz senaste kollektion. W-O-W! Jag älskar dessa kläder. Dramatiska, underbara färger och riktiga statement pieces. Tack för fint tips Elsa!
Anette bloggade om detaljrika badrum och jag är som hon, en riktig sucker för detaljer. INR har gjort en limited edition kollektion med mässingsdetaljer och jag sparar ner bilderna till en framtida badrumsrenovering.
Sen ska vi väl såklart ha lite flärd också! Detta gucciskärp står högt upp på min önskelista. Jag äger typ inte ens något skärp! Dags att ändra på det!
Min fina Emma har tagit en bildserie som tog mig med storm! Jag blev så otroligt inspirerad av dessa bilder och vill göra prick exakt likadant. Hon osar kvinnlighet, mjukhet, lyx och flärd på dessa bilder. Galet galet inspirerande!

Veckonytt #6
Du kanske också gillar...
10 sätt att förenkla julen
Okej people, nu är det fyra dagar kvar till julafton och i de bästa av världar är du avslappnad och harmonisk. I de sämsta och världar, och kanske i en realistisk värld, är du megastressad. Därför ska vi idag gå igenom hela 10 saker du kan göra för att förenkla julen. 1. Julen infaller lite … Continued
Magin sker när man samlas kring middagsbordet
Idag var det lite overload av sol både för mig och Estrid. Vi satte oss i skuggan och hon ritade i sin pusselbok och jag redigerade lite bilder som jag behövde få iväg till en köpare. Men trots en tid i skuggan hann vi med flertalet bad, en grekisk sallad och fler fräknar på näsan. … Continued
Veckans to do
Första veckan i maj och jag har länge sett fram emot den här veckan. Det händer massa roliga grejor. Vi tar oss en titt! Måndag Det har gått troll i mina skönhetsbehandlingar och jag har fått boka av både frisör (pga vabb) och lymfdränage (pga kalas). Därför blir det ingen behandling denna dag utan istället … Continued
Det bästa med hösten
Okej tullisar, ni vet ju vid det här laget att jag ÄLSKAR hösten. Runt omkring mig hör jag hur folk börjar knorra om att hösten är på väg. Det ojas och vojas och jag är som ett levande frågetecken. Hur kan man inte älska hösten!? Det är omöjligt. Detta inlägg ska jag bevisa varför hösten … Continued
Bröllopstårtsprovning
Mitt i denna husflytt planeras det ju också ett bröllop. Vi har nog det mesta under kontroll och ytterligare en sak vi nu kan checka av vår lista är bröllopstårtan. Vi har valt konditorn David, som har Patisserie David, att göra vår bröllopstårta. Vi kom in för en provsmakning där vi testade olika mousser, fyllningar … Continued
Skönhetshysteri hos Electa i Helsingborg
I torsdags var jag i Helsingborg för ett event hos Electa i kvinnornas och hudvårdens tecken. Allt jag älskar på en och samma plats! Till vänster ser du färgsprakande Christin, som bloggar på Midis, och det var hon som drog igång det här underbara eventet. Jag tycker så himla himla mycket om henne. Men det … Continued