
Dagen har kommit, det är dags för vårt första-adventsmys. Efter Thanksgiving är som om startskottet för julen har gått. Och ingen är gladare än jag. Nu får jag äntligen grotta ner mig i allt jul. Igår, i väntan på att min lussebulledeg skulle jäsa klart tog jag fram min julkokböcker, min market list (här), penna och så började jag planera. För i år firas julafton hemma hos oss och i mitt huvud blir det en Fanny & Alexander-jul minus the drama. Vi kommer göra det relativt enkelt för oss. Lite knytis, mycket som köps klart och det vi lagar själv är bara det vi vill och orkar. David vill göra egen kola och egen sill och jag vill griljera en skinka och baka något. Juklappspaniken tog vi om hand förra året när vi gjorde secret santa och varje person bara hade en vuxen att köpa en klapp till.

Efter frukosten här hemma ska vi adventspynta. Jag började så smått igår på spishällen. Palettbladet står i en loppisfyndad kruka på ett mässingsfat (här). Jag har en ny vas från Hübsch (här) som får stoltsera med överblivna blommor från Thanksgiving. Ljusstaken kommer från Hay (här) och i den fina kopparskålen från House doctor (här) ligger clementiner och väntar på mig. Slutligen ett doftljus (här) såklart. Bästa juldoften från Durance.

Shoppinglistblocket, vasen och kopparskålen är alla från Givingly. Och ni får hela 30% på hela sortimentet med rabattkoden givingly. Givingly är en webbshop fylld med bästa gå-bort-presenterna.
Kolla bara in den här handkrämen (här), den här tvålkoppen (här) och den här skärbrädan (här). Sen finns det galet fin choklad, bland annat min fanvis från Tony’s (här) och fina teer (här).

Nu kickar vi igång jullistan på Spotify, värmer glöggen, får upp stjärnorna och inväntar vår adventsmysiga vänner med ännu mysigare barn!
Nu är det jul här i vårt hus och 30% hos Givingly
Du kanske också gillar...
En liten titt på Estrids rum
Estrids rum börjar komma i ordning. Jag och pappa skruvade och borrade upp hyllor i helgen och jag är riktigt nöjd med resultatet. Majoriteten av sakerna i Estrids rum är arvegods. Vi tar en titt. Framför sängen står en kista som vi fick av våra grannar i Stockholm. Den är fylld med Estrids mjukisdjur. På … Continued
Dags att inreda uteplatsen
INLÄGG I SAMARBETE MED AZ DESIGN Förra året hade vi vår första hela sommar med hus och trädgård och det var magiskt. MEN, vi hade det så omysigt på vår altan. Ihopsamlade omaka utemöbler, inga kuddar, plädar, belysning och allt det där som gör det så mysigt. Därför är denna sommar året vi ska ta … Continued
Med hjälp av Desenio skapade jag den perfekta tavelväggen
INLÄGG I SAMARBETE MED DESENIO Jag har fått någon form av inredningshysteri och vill bara göra om, boa och göra mysigt. Nej, jag är inte gravid! Jag var sugen på att skapa en riktigt snygg tavelvägg och tittade vad jag hade hemma (boring). Jag började surfa runt. Hos Desenio hittade jag en massa fina affischer.Tillsammans … Continued
Lära små barn bokstäverna i alfabetet
Vi har alltid haft ambition att läsa mycket för Estrid för jag vet själv hur mycket glädje böcker ger mig. Men hon var totalt ointresserad. Hon bläddrade igenom en bok på tre röd sekunder och ville gå vidare till nästa. Vi höll på att bli galna av hur otålig hon var. Men nu, nu har … Continued
Ännu en torsdagsstädning
Torsdag idag och då vet du vad som gäller. Torsdagsstädning! Det finns roligare saker att göra på en torsdag men jag försöker göra det bästa av situationen. Jag tar på mig lurar och lyssnar på härlig musik och inspirerande podcasts. Jag tänker på den vackra fredagsblomman som är belöningen efter städningen och sen tänker jag … Continued
Trädgård är det bästa jag givit mig själv någonsin
Wow, vilket väder vi haft idag. Jag kunde jobba i trädgården i bara t-shirt och näsan har både blivit lite skär och fått sommartidens första fräknar. När jag går runt i trädgården och inser att jag kan göra exakt vad jag (vi) vill för detta är våran plätt på jorden då känner jag mig så … Continued
Go kväll
Vad mysigt ni har det
I veckan ska vi handla inför vårt adventsfirande/födelsedagsfirande till min sambo har jag beställt en skjorta från Ralph Lauren som jag nu hoppas hinner komma.
Jag pyntade klart i princip i Måndags till advent, skönt att ha det klart.
Idag har jag varit på Tuna Park ( köpcenter ) och shoppat lite fick med mig en kavaj jacka och en topp. Sen var jag inne på Triumph och kollade på deras underkläder och jag hittade ett set som jag köpte.
Ha en fin kväll
Kram/Linda
åh det låter som en mycket produktiva dag, eller ja dagar faktiskt! skönt att va ute i god tid! hoppas ditt nya underklädesset satt fint och känns som a million dollars på kroppen! kram på dig!
IAlltså jag e så avis på din palettbladet 😝
Den e så fin! Jag har en också men en annan sort och den ser så tråkig ut! Har du nåt bra tips på hur du får den så fin? När jag köpte min sa hon att jag skulle klippa av topparna på den men det blir inte bra och ta sticklingar från den har jag heller inte lyckats med. Annars e jag inte helt värdelös på blommor 😉
Du tipsar alltid om så fina inredningsprylar, eller iaf saker som jag oftast tycker e väldigt fina 😊
Jag har köpt klong ljusstaken och marmorunderläggen fick jag i present 😉Älskar dom!
Bästa bloggen har du Frida!
Ha en skön helg! Kram
ett balettblad, alltså jag har inte gjort ett jota! jag odlade upp det från ett enda blad som fick stå i vatten läääänge tills den fått massa rötter. sen stoppade jag ner den i en kruka. Och så toppade jag den en gång för att den skulle bli mer bred än hög. Men jag tror jag måste toppa den nu igen för den har växt lite snett.
Min har stått i ett fönster och så har jag vattnat typ en gång i veckan.
Jag älskar att vi har så lik smak på inredning och jag är SÅ glad att du köpte klongen för den är gryyyyymt fin. Sagolikt vacker i all sin enkelhet. Jag är så glad att du läser bloggen och tar dig tid att kommentera. Jag uppskattar det SÅ!
Ha en fin dag!
Kram på dig