
Look at them legs! Jag kan faktiskt helt ogenerat stirra på denna bilden i timmar för sanningen är den att jag aldrig blir solbränd. Alltså ALDRIG. På sommaren blir jag sexigt grisrosa… Min systers vän Tintin har, tillsammans med Emma, startat Näset spraytan här nere i Skanör. Jag testade spraytan för tusen år sedan, på den tiden man gick in i en dusch och väldigt förnedrande fick svanka mot spraystrålarna. Men inte här inte, här var det classy.

In i lille tältet och 15 minuter senare var jag typ brasiliansk gudinna. GUD så snygg jag är när jag är solbränd. Vem visste att det fanns ett sådant bombshell under det annars så skära skinnet!? Jag kommer göra spraytan hela sommaren, så värt.

Jag har superkänslig hud men fick inga reaktioner av produkterna. Tintin berättade att de bara använder ekologiska produkter. Det märktes för jag fick varken eksem, utslag eller acneutbrott. Det var väl egentligen min enda oro, eftersom även ansiktet sprayades. Men nope, allt funkade hur bra som helst.

Det kanske kan verka ”onödigt” att göra spraytån men för mig som aldrig blir brun och dessutom figurerar på bild här typ hela tiden var det så värt det. Jag kände mig så otroligt fräsch och pigg! Jag behövde knappt något smink för att ändå se sjukt glowig ut! Helt otroligt!

För att ackompanjera mina nya grekiska gudinneben invigde jag min nya kroppsolja från Elisabeth Arden, eight hour cream all over magical oil. Underbar och riktigt mjukgörande men utan den där lite tjäriga lukten som den vanliga eight hour krämen har. Och tips tips den är på 20% rabatt på Kicks nu!
Du kanske också gillar...
Snopet värre
Igår kände jag mig inte hundra och i takt med att timmarna gick och kalaset närmade sig blev jag bara sämre. Feber, ont i musklerna och sån där öm hud som man får när man har feber. Medan vår familj åt glassbuffé på vår soliga gård och firade Davids födelsedag låg jag inne med tjocksockar, … Continued
Mobilbilder från veckan
Jag tänkte visa lite bilder som jag tagit med mobilen från förra veckan. Först ut är denna magiska solnedgång som visade upp sig utanför badrumsfönstret. Vilken himmel. Och det är magiskt att veta att där borta, där solen går ned, där ligger det glittrande havet. När Estrid klarat sin fotografering med bravur firade vi henne … Continued
Hur blir man en föreläsare?
Nu känner jag att jag med råge kan checka av mitt mål att vara en föreläsare. Hur blir man en föreläsare? Mitt enkla svar är att man gör sig till en föreläsare. Jag drömde alltid om att få föreläsa. Du kanske minns att det var på mina lista med #hundramålattnå? Efter flertalet föreläsningar vågar jag … Continued
Sommardagar att minnas i höst
Denna sommar har vi cyklat mycket. Oftast på stora cykeln med Estrid där bak, men hon har även fått susa fram på sin röda cykel. Vår lilla ort Skanör är så himla mysig. I gamla delen av Skanör finns korsvirkeshus och små alléer. Vi har varit på Aldo många gånger för att äta glass, och ibland … Continued
Härliga fredag!
Vilken härlig fredag vi har här i Malmö idag! Solen skiner och värmer mina vinterbleka kinder. Min orkidée har börjat blomma och jag är mallig som bara den. I morse stegade jag in på Malmö stadshus för nämndsammanträde och nu har jag precis kommit hem. Klackskor, kashmircardigan och spetskjol är utbytt mot linne, innetofflor och … Continued
Tärnorna berättar sanningen om dressgate
Mina tärnor hade första parkett till det drama som utspelades och nu går under namnet ”dressgate”. De skrev ihop en egen text om hur de upplevde det hela. (Jag misstänker att det är en del av deras traumabearbetning). Låt mig presentera Sara, Paula och Maddes version av vad som verkligen hände, återberättad av mest Madde. … Continued
Måste provas, ser galet fint ut.
jag tänker att det är perfekt om man har en fest att gå på tidigt inpå sommaren, ellelr någon rolig fotografering eller annat skoj. när man vill vara lite särskilt fräsch och rosig.
Så roligt inlägg<3
du måste testa!