
I onsdags kom Cissi hem till oss med barnen. Cissi är Fredriks syster, alltså min syster Paulas svägerska. Och egentligen är vi inte alls släkt, men det känns som barnen är kusiner och de kallar varandra kusiner. <3 Det var strålande sol och vi drog fram vattensliden vi köpte på Ullared.

Vi fikade med marinkex, flädersaft och vaniljbullar under parasollet och töserna var urgulliga i matchande rosa badkappor.

När gästerna gått somnade Estrid i vagnen och jag rensade rabatter. Där till vänster där stenarna är tänkte jag göra en stor rabatt och fylla hela det utrymmet med typ alla blommor som finns!

I min ogräsiver fick jag panik på vår murgröna. Den sprider sig i ett rasande tempo och jag får grey garden-ångest. Nu har vi klippt bort massor av murgröna och är kvar med en brun pelare av typ grenar. Nu har vi istället fått true detective-ångest och undrar om detta verkligen var en bra idé. Något som däremot var en bra idé var att lyssna på er bloggläsare. Ni sa att mynta inte ska vara i pallkrage då den tar över allt. Raskt grävde jag ur den och stoppad den i en terrakottakruka. Nu står den där tillsammans med två hibiscusplantor jag fått av min mormor. Men dem mår inte bra. De är gula och trötta. Jag tror jag vattnat dem för mycket och nu vet jag inte vad jag ska göra.

På torsdagen hade jag lyxlunch på Njutbar med Susanna. Vilken kvinna! Ni lär ser mer av henne i bloggen! <3 Jag åt en ljuvlig sallad.

På fredagen var jag på Exuviancekliniken och gjorde kurbehandling. <3 <3 <3 Livets bästa. Sen gick jag på shoppingrunda.

Jag hittade dessa ljuvliga ljushållare/vaser hos Hemtex. Eftersom jag fått för mig att bygga en pergola måste jag nu genast ha dessa att hänga upp i pergolan. Och på andra bilden har du en glowig selfie. hej hej!

Jag testade kläder på MQ och älskade det här blå/vit randiga setet med topp och kjol. Och den marinblå sailorkjolen. Men date blev inget köp. Däremot köpte jag en gardinstång på Hemtex.

Efter något av en pärs fick jag upp stångjäveln och det blev underbart.

I takt med att jag fixade lull-lull på ovanvåningen fixade David på nedanvåningen. Hela fredagkväll var vi barnfria och spenderade denna heliga tid med att göra förberedelser inför att måla trappan.

På lördagen målade David och pappa vår trapp och vid lunch var de klara. Då firade vi lördag med memory ute på altanen. Vårt bästa familjespel just nu.

Jag gjorde vitlökig kräftpasta till lunch som vi åt på altanen. Vi är där typ hela tiden nu.

Sen åkte vi till stranden. Jag läste denna boken. Har inte kommit så långt så jag kan inte ge en recension ännu.

Vi fikade med saft och kardemummabullar.

<3

Estrid var världens lilla fisk och ville vara i hela tiden. Det var helt omöjligt att sluta henne från havet. Här gör hon ”krabban”.

När vi kom hem befriade jag denna lilla ros från ett hav av murgröna. Nu kan den andas. Men jag har faktiskt ett problem. Allt blommar över extremt snabbt hos mig. Är det på grund av vädret eller gör jag något fel? vattnar för mycket? för lite?

På söndagen var det varmt igen och jag hade på mig min kimono för allt annat var för varmt. Jag drack bubbelvatten med hallon och is och pustade i värmen. När vi bodde i lägenhet kunde värmen plåga mig men nu med hus och trädgård, parasoll och skugga så njuter jag oändligt.

vi åkte till stranden igen! Vi vill bada varje dag för det har varit vår dröm så långe att bo vid havet. Hur gulliga är inte badhytterna som finns på stranden i Skanör. Lifegoal att ha en sådan.

När vi kom hem åt vi middag och sen gick vi ut och inspekterade jordgubbslandet. Och WOW vad många som blivit mogna. vi plockade på oss ett gäng bär och dem till efterrätt. Såklart med socker och mjölk. Sommarklassiker.

Estrid svalkade sig med helgens sista glass innan det var god natt och sov gott. Jag och David började kollade på sense 8 (alltså MY GOD HUR BRA?) och sen var denna långhelg slut. Bra helg faktiskt!
Min helg (och nationaldagsextra) i bilder
Du kanske också gillar...
vecka 8.
Åh, jag känner verkligen att drömmar slår in! Hela tiden händer saker som jag en gång drömde om. Jag tror inte det handlar om magi. Eller vissa hade kallat det magi, andra gud, en tredje att det är universum, laws of attraction, kristaller eller målsättning. Alla har nog rätt. För vad jag tycker det handlar … Continued
En hett efterlängtad frukost
Hu, natten mellan tisdag och onsdag spenderade jag inne på toaletten. Vi kan hålla det där. Igår låg jag mest hemma på soffan och knapprads kokta snabbmakaroner och 24 timmar senare var jag fit for fight igen. Jag vet inte om jag ätit något olämpligt eller vad det var. Idag får jag äta en hett … Continued
Annandag påsk med hela fina familjen
Igår var det som bekant annandag påsk och vi hade bokat in eftermiddagsfika hos mina föräldrar, och mina gulliga morföräldrar (oma och opa) skulle komma dit. Jag, som kastar mig över vart tillfälle att baka, stod för sötsakerna och det blev vaniljbullar (praktiskt för jag hade flera stycken i frysen) och så testade jag för … Continued
Veckonytt #33
Isabella Löwengrip ska skilja sig men hon berättar så himla fint och öppenhjärtigt om det för Femina. Hon är så modig och stark. En riktigt fin förebild! Nytt hus kräver en stereo med riktigt bra ljud och räckvidd. Jag är så sugen på denna snygga från Bang Olufsen. För den pyssliga i köket! Spana in … Continued
Försommarinspiration på Sofiero
Förra helgen besökte vi Sofiero för att få lite frisk luft och trädgårdsinspiration. Och OM jag fick inspiration. Herregud, jag gick runt och fotade och drog David i armen och sa OMG vi måste göra exakt sådär. OMG vi måste göra det där med. OMG, vi måste ha det exakt så! Ja, du fattar. Helt … Continued
Min premiär på CIFF 2017
WOW, ingången till CIFF showrooms där ALLA märkena hade sina monters. Det var nästan att jag blev lite tårig av att äntligen vara här. Jag filmade under hela dagen och så fort jag är hemma i Malmö igen ska jag börja klippa ihop den. Nu sitter jag på Starbucks på Stockholm central. Tåget rullade in … Continued
I år blommar allt över väldigt fort eftersom det är så varmt, alltså inget som du gjort fel 🙂
Dom ljuslyktorna i pergolan blir perfekt! Vilka härliga sommarbilder!