INLÄGG I SAMARBETE MED KICKS.SE

Jag har fått hem Kicks nya limited edition velvet collection att prova inför julen. Jag tänkte vi skulle gå igenom kollektionen lite för det finns så många godbitar! I samband med detta fick jag också testa Kicks nya mascaror. Tre olika för tre olika funktioner. Intense volume som ger volym, alluring curve som ger en curl (böj) på fransarna och slutligen graceful length som förlänger fransarna. Jag behöver både längd och volym så jag använder först den som förlänger och därefter lägger jag på den för volym. Ingen mascara i världen ger mig en långvarig curl på fransarna, så därför använder jag alltid en ögonfransböjare.

I velvet collection ingår tre nya borstar. Från vänster ser du cheek brush, sen kommer powder brush och sist foundation brush. De är supermjuka och bra densitet i stråna. Än så länge är jag väldigt förtjust i dem! Jag använder den snedställda rougeborsten till min highlighter och den stora powderbrushen till mitt rouge. Det är ju så med penslar, man kan ju faktiskt använda dem så som man själv vill. Jag har ännu inte testat foundationborsten på foundation, men tänker att den kan funka lika bra för concealer, men även ditt lösa puder om du vill fixera sminket på enstaka platser över ansiktet.

I kollektionen ingår tre stycken lipcreams. Jag använde den röda på utekvällen på Kasai och hållbarheten var grym! Jag blev väldigt positivt överraskad av dessa. Jag har testat Kicks andra lipcream innan men den gillade jag inte alls. Kanske de har jobbat om formulan för de här nya var tipptopp i kvalitén. Jag har fått hem tre nyanser, comfy in red, soft raspberry och pink cashmere. Kollektionens juvel är paletten (här) med tre ögonskuggor, två rouge, en bronzer och en highlighter. Jag älskar ögonskuggornas nyanser. Men känner att bronzern och highlightern kanske passar på en lite mörkare hudton än min superljusa. Jag upplevde produkterna som dammiga och inte särskilt krämiga. Det går att fixa med en primer på ögonlocken. Ofta är skuggor som är lite billigare, just även lite dammigare.

Jag hade definitivt rekommenderat dessa produkter till någon i julklapp. Alldeles särskilt borstarna och läppisarna. Åh, vilka små godisar de är. Paletten rekommenderar jag er som har lite oljigare ögonlock, eller som ändå dagligen använder primer. Om det bara var ögonskuggor i denna hade jag kanske avrått från inköp, men just för att den också innehåller ansiktsprodukter är jag lite förtjust i den ändå. Rougen är ljuvliga, men bronzern och highlightern funkar inte för mig.
Velvet collection är en perfekt julklapp!
Du kanske också gillar...
Önskelista för en lyxapa som fyller 30 år
Här har vi lilla önskelistan till min 30-årsdag. När man fyller 30 år brukar man få extra fina presenter. Men även jag inser att det finns gränser i mängden lyx man kan få. Därför är detta en mer drömmig önskelista, kanske något verklighetsfrånvänd. Men om jag fick drömma fritt, och det får jag ju här … Continued
Mina skönhetstips hos Clinic divine
Idag får ni ett extra blogginlägg för jag vill tipsa om att Clinic divine har en superfin blogg där jag har fått ge mitt bästa skönhetstips! Klicka här för att komma dit.
26 – min doftgarderob
Detta är mina fyra parfymer som jag just nu alternerar mellan. För att vara BESATT av smink och skönhetsprodukter är jag märkbart oberörd av parfym. Jag gillar att ha några hemma, gillar känslan av att spruta på några dyra droppar som pricken över i på en perfekt outfit och så är de vackra. Men jag … Continued
Ansiktsbehandling på Exuviance i Malmö
INLÄGG I SAMARBETE MED EXUVIANCE I fredags gick jag till Exuviance klinik i Malmö för en ansiktsbehandling. Jag ville typ gråta av njutning. Detta var exakt vad jag behövde. Stress, mycket socker, ett hejvilt blandande av produkter och ständig sömnbrist har gjort sin styggelse på min hud. Men även själsligt behövde jag de där två … Continued
Deborah Bioetyc – Makeup remover (recension)
Deborah Bioetyc – Makeup remover Den här removern marknadsförs som en ”mild remover med ett eufrasia officinalis-extrakt har en lugnande, lenande effekt på området runt ögonen.” This couldn’t be further from the truth. Denna removern var inte alls bra. Den tog inte bort ögonsminket vilket ledde till ett evigt gnuggande för att få av alla … Continued
Maxsnygg till minipris
Skönhet är underbart! Och ännu mer underbart är att bli maxsnygg till minipris. Och även om man inte ska shoppa för att döva känslor, eller spendera pengar man inte har, så tycker jag faktiskt att ett nytt läppstift eller rouge kan vända en usel dag till en ljuvlig dag. Och även om jag älskar lyxiga … Continued