INLÄGG I SAMARBETE MED KICKS.SE
Jag har fått hem Kicks nya limited edition velvet collection att prova inför julen. Jag tänkte vi skulle gå igenom kollektionen lite för det finns så många godbitar! I samband med detta fick jag också testa Kicks nya mascaror. Tre olika för tre olika funktioner. Intense volume som ger volym, alluring curve som ger en curl (böj) på fransarna och slutligen graceful length som förlänger fransarna. Jag behöver både längd och volym så jag använder först den som förlänger och därefter lägger jag på den för volym. Ingen mascara i världen ger mig en långvarig curl på fransarna, så därför använder jag alltid en ögonfransböjare.
I velvet collection ingår tre nya borstar. Från vänster ser du cheek brush, sen kommer powder brush och sist foundation brush. De är supermjuka och bra densitet i stråna. Än så länge är jag väldigt förtjust i dem! Jag använder den snedställda rougeborsten till min highlighter och den stora powderbrushen till mitt rouge. Det är ju så med penslar, man kan ju faktiskt använda dem så som man själv vill. Jag har ännu inte testat foundationborsten på foundation, men tänker att den kan funka lika bra för concealer, men även ditt lösa puder om du vill fixera sminket på enstaka platser över ansiktet.
I kollektionen ingår tre stycken lipcreams. Jag använde den röda på utekvällen på Kasai och hållbarheten var grym! Jag blev väldigt positivt överraskad av dessa. Jag har testat Kicks andra lipcream innan men den gillade jag inte alls. Kanske de har jobbat om formulan för de här nya var tipptopp i kvalitén. Jag har fått hem tre nyanser, comfy in red, soft raspberry och pink cashmere. Kollektionens juvel är paletten (här) med tre ögonskuggor, två rouge, en bronzer och en highlighter. Jag älskar ögonskuggornas nyanser. Men känner att bronzern och highlightern kanske passar på en lite mörkare hudton än min superljusa. Jag upplevde produkterna som dammiga och inte särskilt krämiga. Det går att fixa med en primer på ögonlocken. Ofta är skuggor som är lite billigare, just även lite dammigare.
Jag hade definitivt rekommenderat dessa produkter till någon i julklapp. Alldeles särskilt borstarna och läppisarna. Åh, vilka små godisar de är. Paletten rekommenderar jag er som har lite oljigare ögonlock, eller som ändå dagligen använder primer. Om det bara var ögonskuggor i denna hade jag kanske avrått från inköp, men just för att den också innehåller ansiktsprodukter är jag lite förtjust i den ändå. Rougen är ljuvliga, men bronzern och highlightern funkar inte för mig.

Velvet collection är en perfekt julklapp!
Du kanske också gillar...
Sachajuan ocean mist håller sommarhåret vid liv
Lite nytt från Sashajuan och tips till er om ocean mist-serien! Det bästa håret är det ruffsiga saltvattenhåret. Mitt hår är så fint och platt och behöver all hjälp som kan fås för att skapa lite volym. Nu tänkte jag testa Sachajuans ocean mist volume schampoo (här) och ocean mist volume conditioner (här). Om inget annat … Continued
4 kroppsprodukter – minirecensioner
Idag snöar det äntligen här i Malmö. Vilken lycka! Men så är det alltid, så fort man vill städa undan julen och plocka fram krispiga tulpaner så börjar det snöa här i Skåne. Så typiskt. Men än har vi julstök framme och jag ska njuta av snön. Ta en lång promenad med Estrid och sen … Continued
Det stora läppstiftsinlägget
INLÄGG INNEHÅLLER PRESSUTSKICK FRÅN LOREAL OCH MAYBELLINE Jag har fått massa nya läppstift i höstens pressutskick. Och vilka läppstift sen! Helt magiska! Om det är något budgetkedjorna är riktiga fenor på så är det att göra läppstift. Bra pris, fantastiska nyansmöjligheter, sköna på läpparna och vackra förpackningar. Idag kommer ett megalångt inlägg där vi går … Continued
NARSissist eyeshadow palette
Materiell lycka när den är som bäst! Galet lyxiga, underbara och neutraltastic är NARS special edition palett som går under namnet NARSissist!Enda problemet? Hur väljer man dagens ögonskugga!?
Jag har uppdaterat med ny hudvård
Brrrr vilken iskall dag vi haft idag! Dagen började tidigt med julavslutning på Estrids gympa där både jag och David, mormor och morfar följde med och svingade i lianerna. Därefter åkte vi hem till mina föräldrar för att fika och där anslöt även Paula och Fredrik. Jag gick på en kall powerwalk (kommer återkomma till … Continued
Gräsänka
David är i Stockholm över dagen för jobb och väntas åter sent ikväll. Jag gör då vad gräsänkor gör, vilket är tar upp hela sängen och tittar på alla serier David hatar. The real housewives of Atlanta, I’m looking at you! Jag har även gjort manikyr. Denna gång valde jag ett ljusrosa nudeigt lack från Essie, … Continued