
I torsdags började ju min och Estrids semester. Som jag tidigare skrev så ville jag ha en sommarlovsfest även om Estrid inte direkt går på skolsommarlov. Jag är tokig i traditioner och vill ta varje tillfälle i akt att göra hennes liv spännande, fint och att hon ska få massa små minnen att lägga i sitt hjärtas ask. Jag slutade tidigare på torsdagen och åkte och hämtade Estrid tidigt. Hon lekte med mormor medan jag bakade blåbärskladdkaka och gjorde middag. Det var en helt galen lyxig och drömmig känsla att gå ut i min egen trädgård och plocka basilika, ruccola och sockerärtor att ha i den egna salladen.

Jag hade packat in ett paket som gömde sig i biblioteket. Estrid fick en vacker bukett av Paula och Fredrik med blommor från deras trädgård.

David och Fredrik var fina och fotbollspeppade.

Paula fastnade inte på bild, men det gjorde däremot min fina le creuset skål som jag gjorde salladen i. Och min mammi har du här! <3 Efter middagen plingade jag i glaset med min gaffel och så höll jag ett litet tal till Estrid. Jag berättade att mamma och pappa är väldigt stolta över henne. Att hon lärt sig många viktiga och bra saker på föris denna termin, att hon är på föris långa dagar och tidiga morgnar och klarar det galant trots att hon vissa morgnar är tröttmössa. jag sa att jag älskar att se henne leka med kompisarna på föris, visa allt hon lärt sig och att hon är världsbäst på att pärla armband och rita med färgpennor innanför linjerna. Det märktes att Estrid tyckte det var speciellt att få tal. Hon log och var glad men blev också lite genererad. Exakt som det brukar vara för alla som är föremål för tal. Och så fick hon öppna sin present!

Hon visste direkt trots att hon bara såg baksidan. En ny bok om de stora flickorna utbrast hon!

Jajamen! Hon älskar den ursprungliga god natt sagor för rebelltjejer så det var givet att köpa uppföljaren direkt när den kom ut.

Min pappi var också där! Eftersom min familj är knäppt co-dependant (ok det är jag som inte riktigt klippt navelsträngen) har vi alla semester samma veckor. Och vi har redan bokat en gemensam resa till nästa år. Pappa fyller 60 år bjuder familjen på sol och bad i Kroatien. Men i år njuter vi av att alla äntligen är samlade igen på Skanör och Falsterbos stränder. Och om det är fint väder är detta nog jordens vackraste plats att bo i.

Kvällen avslutades med kaka och kaffe. När vi skulle gå och lägga oss sa Estrid ”jag tycker bäst om efterrätt och semester och att förskola och jobb är tråkigt”. Preach daughter, preach! Som vi ska njuta av denna ledighet!
Estrids sommarlovsfest
Du kanske också gillar...
Påskafton
Solen lös över Malmö och gav oss världens finaste påskväder igår. Jag tog fram min inre Marta Stewart och hade i dagarna tre förberett inför påsken. Jag tycker det är skönt att förbereda så mycket som möjligt i förväg så blir det inte stressigt. Vi hade bjudit in våra respektive föräldrar, min syster med kille … Continued
Datenight med Pippin
Igår hade jag och David en himla fin datenight. Estrid blev passad hemma hos oss av mormor och morfar och jag och David kunde åka in till stan för några timmar på Malmö opera. Vi såg musikalen Pippin och jag måste dessvärre säga att denna gång rekommenderar jag inte besöket. Det var inte en musikal … Continued
10 saker du inte visste om mig
Så rolig följarfråga jag fick härom veckan. 10 saker ni inte vet om mig. Om du följt mig länge har du kanske full koll, men om du är ny kanske detta är något som får dig att lära känna mig bättre 1.Jag dricker inte alkohol sedan 14 år tillbaka. Inte överhuvudtaget. 2. Under 2003-2004 var … Continued
Karriärsdrömmar och privata drömmar
Jag har börjat känna att det verkligen är roligt att drömma. Föreställa mig platser jag vill vara på, plagg jag vill bära, mål jag vill nå och saker jag vill göra. Detta är för att jag har börjat märka att kombinationen mål och hårt arbete verkligen lönar sig. För mig är det viktigt att dela … Continued
Fridas alldeles egna önskelista
Slutligen har vi kommit i mål med julklapptipsen och jag avslutar med min alldeles egna önskelista. Du får också nu en round-up med alla julklappstipsen utifall att du har missat någon. – Till en syster – Till en mamma – Till en pappa – Till en pojkvän – Till sminkälskaren – Till bokmalen – Till … Continued
Borta bra, hemma bäst och strejkande bagagepersonal är jävligast av allt
Jag säger bara HERREGUD vilken pärs vår hemresa blev. Allt var frid och fröjd fram till vi stod där vid bagagebandet. Du vet hur man är. Nu vill man bara få sin väska och åka hem till det ljuva hemmet. Då börjar det surra bland resenären. Strejk. Inga väskor. Åka hem utan. Jadå, så var … Continued