Här är premiären av min allra första make-up tutorial! Den ligger uppe på youtube och jag är så förväntansfull på om jag kommer få några tummen upp, kommentarer eller subscribers.
Här alltså filmen.
Jag har valt att göra en glammig look med bronsfärgade skuggor, guldig highlighter och röda läppar.
Detta var min inspirationsbild:
Snälla kommentera och säg vad ni tyckte om min video. Ska jag göra fler? Har ni någon särskild sminkfråga ni vill att jag tar upp eller visar? All feedback tas tacksamt emot och jag är så himla glad över alla er som läser min blogg. Ni är guld värda!
Det är söndag och som vanligt dags för söndagsspa. Idag vill jag visa fem fantastiska favoriter som jag rekommenderar dig att ha i din necessär typ prick nu! YSL – touché éclat Detta är en kultprodukt, en concealer med ljusreflekterande pigment som är perfekt att ha under ögonen för att ljusa upp. MAC – face … Continued
INLÄGG INNEHÅLLER PRESSUTSKICK, MARKERADE MED (*) Det här är ett axplock av vad jag tog med mig i min necessär till Grekland. Men dessa grejor är de absolut bästa att ha med på en varm solig semester. Ska du ut och resa bara måste du ha dessa med dig. De här produkterna erbjuder allt, lugn, … Continued
Hur härligt är det inte att det är fredag? Vi har fredag extra allt idag, taco, film, popcorn och myskläder i soffan. Min dag har varit riktigt härlig. Jag har haft min jobb med blogg-dag och vältrat mig i kreativitet, fotande, redigerande och skrivande. Underbart! Ikväll blir en lugn kväll. Imorgon har jag min bloggträff … Continued
Igår hämtade jag ut min juli glossybox och följande är innehållet. * anatomical – ansiktsmask* alessandro – pedix feet fotkräm* pro white original nagellack* brilliant smile – whitening tandkräm*skin plan – vitamin c booster Hmmmm, ja vad säger man? Aptrist säger jag. Men som sagt jag kommer testa alla produkterna i en månads tid och … Continued
Det här är Jennifer, som bloggar på Jennifer Sandström. Jennifer har bloggat hur länge som helst, men det var under hennes år utomlands som bloggen kom att formas till att bli något mer fokuserad på just att bo utomlands och hennes resor. Jennifer har pluggat i Kanada och på Nya Zeeland, hon har jobbat i … Continued
Det brittiska sminkmärket Rimmel är billigt, prisvärt och håller himla hög kvalité. Jag brukar köpa lite Rimmelprodukter när jag är i London. Men till min stora lycka visade det sig att Åhléns city i Stockholm säljer Rimmel, jag tror de är enda butiken i Sverige. Jag nappade åt mig fem efterlängtade produkter. Tre ögonprodukter och två … Continued
Jag blir så otroligt glad att du gillade den! Eyeliner är ju trixigt och det enda tips är öva öva öva! =)Då blir det dels bra och så går deet snabbare för var gång. I denna film har jag ju redigerat den så att den inte ska bli så lång och har därför inte med all tid det tog att lägga eyelinern.
Eyeliner var även för mig en trixig grej. Men genom att testa flytande eyeliner, pennor, geleyeliner osv så lär man sig tillslut. Så fortsätt kämpa! Ett tips är att börja med en lätt hand och måla en tunn tunn linje nära fransraden. Sen kan du bygga på den försiktigt, både uppåt och utåt. Hellre göra för lite och öka, än för mycket som sen inte kan tas bort utan att förstora skuggorna du redan lagt!
Jag har gjort en ny video som kommer läggas upp i slutet av veckan! Säg gärna vad du tyckte om den!
Keep up the good work! KRam!
Anonym
12 år sedan
Jag tyckte den var superbra och eftersom jag verkligen inte är särskilt duktig på olika sminkningar så fick jag en hel del tips.
Det såg otroligt enkelt ut när du gjorde det. Hur lyckas du lägga på eyelinern så snabbt och perfekt?
Jag får alltid jobba länge med eyelinerna och den blir sällan lika på båda sidor.
Hej Anonym!
Jag blir så otroligt glad att du gillade den! Eyeliner är ju trixigt och det enda tips är öva öva öva! =)Då blir det dels bra och så går deet snabbare för var gång.
I denna film har jag ju redigerat den så att den inte ska bli så lång och har därför inte med all tid det tog att lägga eyelinern.
Eyeliner var även för mig en trixig grej. Men genom att testa flytande eyeliner, pennor, geleyeliner osv så lär man sig tillslut. Så fortsätt kämpa! Ett tips är att börja med en lätt hand och måla en tunn tunn linje nära fransraden. Sen kan du bygga på den försiktigt, både uppåt och utåt. Hellre göra för lite och öka, än för mycket som sen inte kan tas bort utan att förstora skuggorna du redan lagt!
Jag har gjort en ny video som kommer läggas upp i slutet av veckan! Säg gärna vad du tyckte om den!
Keep up the good work!
KRam!
Jag tyckte den var superbra och eftersom jag verkligen inte är särskilt duktig på olika sminkningar så fick jag en hel del tips.
Det såg otroligt enkelt ut när du gjorde det.
Hur lyckas du lägga på eyelinern så snabbt och perfekt?
Jag får alltid jobba länge med eyelinerna och den blir sällan lika på båda sidor.