
På den tredje dagen var vi lite mer rutinerade och blev ”de där”. De som paxat bästa solsängarna sjukt tidigt på morgonen. Sagt och gjort vi fick toppenplatser på stranden. Jag har på mig den ljuvligaste klänning som passar perfekt för stranddagar men där man ändå vill känna sig fin. Du hittar den här.

Lite lek och lite bad. Men där slutade vi att vara rutinerade. Igår blev allt fel och maten, sömnen, lekarna, inget funkade för Estrid. Varm och övertrött och inte så tillfredsställd med livet var melodin igår.

Men så är det ju. Alla dagar kan inte vara på topp och idag kan jag se tillbaka på gårdagen och rycka på axlarna. Men när man är mitt i det är det så sjukt frustrerande.

Dessa solkrämer går på repeat just nu. Decléor solskydd 30 för kroppen (här), La roche-posay spf 30 för ansiktet (här) och nivea spf 50 för barn, och den hittar du var som helst.




Jag flydde fältet och in i detta rum för en timmes massage. Jag gav mig själv tusen extrapoäng för att jag lyckades boka massage på en osedvanligt besvärlig dag. Fem minuter in i massagen slumrade jag och njöt njöt njöt. Massage gör verkligen under för både kropp och själ. Sen sov jag på rummet med Estrid nöt David gick för att få sin massage.

Estrids kulinariska måltid… Vad ska man säga, hon dras iallafall till det festliga!

Och hon håller hov ska ni veta. Vinkar och delar ut slängkyssar och riktiga pussar till höger och vänster. Hon sitter i matsalen och vinkar som vore hon drottning Silvia. Och grekerna älskar det!

Sen väntade det en evighetsnattning och när hon äntligen sov kröp vi ner i sängen och kollade två avsnitt blacklist. Idag, ny dag och nya tag. Och givetvis har vi paxat platser även denna morgon!
Vår tredje dag på Kreta
Du kanske också gillar...
Ystad Saltsjöbad
Låt mig börja med att säga vilket UNDERBART ställe Ystad saltsjöbad är! Dygnet runt befann man sig i en oas av plingande musik, porlande vatten, god mat och väldoft. Vi åkte dit för söndagsmys, vilket innebar brunch, spa, spabehandling, trerätters middag och övernattning. Höjdpunkten på helgen var definitivt maten. Så oerhört god mat. Vi inledde … Continued
Den ultimata tjejhelgen på Ystad saltsjöbad – del 1
Klockan11.15 hämtade jag upp syrran och en timme senare sladdade vi in på parkeringen på Ystad saltsjöbad och lugnet bara kom över mig. Jag älskar det stället! När alla tjejer var på plats, rum utdelade och väskor undanstuvade började vi dagen med brunch, snickesnack och skratt. Solen lös över oss hela vistelsen och det gjorde … Continued
Occo – the food edition
Like a true blogger visade jag upp den outfit jag hade när vi var och åt på Occo i Malmö. Men som en riktigt usel bloggare glömde jag blogga del två, vilket är matdelen *änglakör sjunger*. Det går knappt att beskriva den här maten. Allt är perfekt! Varenda röra är len och kryddorna exploderar i … Continued
Är Karl Fredrik på Eklaholm värt ett besök?
I torsdags åkte jag och David på en liten roadtrip till Österlen för att vi skulle ta bilder på olika jobb. Ni fick hänga med under dagen på instagram och jag fick väldigt många frågor om utflyktsmålen vi gjorde. Därför tänkte jag sammanställa det i ett inlägg. Den stora frågan var ”Är Karl Fredrik på … Continued
London, den fjärde dagen
Så kom den fjärde och sista dagen i London. Ni vet hur det är, man kan ha världens bästa semester men när sista dagen kommer då vill man bara hem hem hem. Och om man hade en gullig Estrid som väntade där hemma var väntan olidlig. Men dagen gick snabbt. Vi tog oss en sista … Continued
Vår fjärde dag på Kreta
Innan vi for på semester gick förbi house of palladium. Ni vet ju hur mycket jag älskar det stället! Jag hade spanat in några saker som jag bara var tvungen att få med mig på semestern. Viktigast var en hamamhandduk från Tine K. I randigt vitt och svagt blått har den blivit den perfekta följeslagaren … Continued
ÄLSKAR UV-dräkten. Klämde och kände på den i våras och ångrar varje solig dag att jag inte köpte den till Algot. Attans.
Men finns den inte kvar på rean någonstans? jag har nu länkat till den på babyshop så kolla om den finns i hans storlek där. Kram på dig