Innan vi for på semester gick förbi house of palladium. Ni vet ju hur mycket jag älskar det stället! Jag hade spanat in några saker som jag bara var tvungen att få med mig på semestern. Viktigast var en hamamhandduk från Tine K. I randigt vitt och svagt blått har den blivit den perfekta följeslagaren på vår semester. En sval filt till Estrid, en skön huvudkudde, en luftig sarong och nätt och bekväm att ta med som en extra handduk. Jag är tokig i hamamhanddukar. Jag tycker de är så vackra i all sin enkelhet. Jag är så himla glad att jag fick med mig denna på semestern. Du hittar hamamhandduken här.
Även vår fjärde dag spenderades på stranden. Vilken skillnad från poolområdet! Där är det 90-tals disco och livat värre men på stranden är det lugnt och avkopplande. Idag var vi rutinerade på många sätt igen. Vi paxade idag platsen under trädet, lätt strandens absoluta toppläge. Och vi insåg att Estrid inte alls var gnällig för att jäklas utan för att det har börjat komma kindtänder. Så lite alvedon gjorde susen och hon var sitt gamla vanliga mysiga själv igen.
Idag tog vi med oss vagnen så att hon kunde sova i den under sin lilla lur och då fick vi vips 1,5 ostörd timme där vi badade och läste och hotellets wi-fi nådde hela vägen till stranden och jag kunde grotta ner mig verkligheten. Typ då FB, bloggar och Aftonbladet. Men det ÄR avkoppling tycker jag.
Våra dagar brukar se likadana ut och det är så skönt att äntligen ha fått in all-inclusive lunket. På stranden finns det en liten bar och man kan gå dit när som helst och be om two sodawaters please och få iskallt mineralvatten serverat till sin solstol. Alltså!!! Alla dessa resor man druckit halvljummet vatten. Detta iskalla mineralvatten kändes som höjden av lyx. Ja, ibland är jag faktiskt mycket enkel att tillfredsställa.
Och vi badar! Det går knappt att ta sig upp ur vattnet innan man är varm nog för ett nytt dopp. Vattnet är helt klart det bästa jag upplevt. Härlig temperatur, kristallklart vatten, skön botten och inga läskiga djur eller diverse havsväxter. Ni förstår, jag är för evigt skärrad efter den gången ett gäng minifiskar började nafsa mig i ändan när jag snorklade i Australien. Men här finns inga nafsande fiskar så långt ögat kan nå.
Efter frukost, förmiddagsbad och lek och en lur äter vi lunch. Därefter tog vi en liten AC-paus i hotellrummet för att med nya krafter gå ner till stranden igen.
Mer lek! Tusen poäng på att vi tog med strandleksaker!
Men hur söt kan man egentligen vara!? Vid fyratiden öppnar poolbaren för ”snackstime” och Estrid (och ja, föräldrarna med) är tokiga i våfflorna så det blir alltid en daglig våffelstund. Och tid för att sitta i skuggan och dricka vatten och iskaffe.
Efter våffelpausen kände vi oss färdiga med solen för denna dagen och traskade upp på rummet för AC och lite Dora upptäckaren på Viaplay. (Tack pappa för att vi fick låna din padda!)
Sen var det dags för dusch, bad, smörj och smink. Det var alltid bästa tiden på semestern när jag var liten. Vi gjorde alla oss i ordning och på tv:n spelade jag och syrran typ MTV (dog av den lyxen) och mamma och pappa satt på balkongen och drack en kall öl och åt oliver och jordnötter. Sen satt vi alla där duschade, smorda och redo för a night on the town. Så nu gör vi samma sak i vår lilla familj. Vi badar och smörjer och äter salta pinnar och när jag sminkade mig satt Estrid och David på balkongen och lät håret torka. Sen var det dags för middag.
Iförd en gammal klänning från Filippa K och ballerina gick jag med min lilla familj till restaurangen. Jag har högklackat med mig men det är SÅ svettigt. Bara tanken på att klämma ner mig i de skorna är bara too much to handle. Så jag kompromissar. Men imorgon ska vi testa en annan restaurang så jag får se om jag är lika kompromissvillig då.
När Estrid sov satt vi på balkongen och lyssnade på musiken från hotellets greekshow och sen kröp vi ner i sängen och kollade några avsnitt blacklist. Tänk vad lite tandvärk kan ställa till innan föräldrarna förstår vad som står på. Och tänk vad lite alvedon och stryka över ryggen kan göra för den dumma tandvärken. Tack för att alldeles underbar underbar dag här på Kreta!
Vår fjärde dag på Kreta
Du kanske också gillar...
Linneaträdgården – en gömd liten pärla
Ingen borde åka till Helsingborg utan att svänga in om Linneaträdgården. Åh, vilken ljuvlig pärla. Butiken ligger som ute i ett växthus och är galet inspirerande. Man vill ha allt! Framförallt vill jag ha obegränsade förvaringsmöjligheter så att jag kunde köpa alla dukar, kuddar och porslin som jag längtar efter. Vi åkte på utflykt till … Continued
Gemma Shop
Vi har blivit bjudna på ett hejdundrande bröllop i sommar. Klädkoden är högtidsdräkt och jag googlar kungliga bröllop för klänningsinspiration. I min jakt på den där perfekta långklänningen trillade jag över vad som kan vara min absoluta favoritaffär i hela världen. Gemma shop! I en magnifik villa i Råå, utanför Helsingborg, bor Karoline tillsammans med … Continued
Drömmar om sol och bad
När man sitter och tittar ut genom fönstret och ser den blå himlen och de skarpa solstrålarna är det ju inte utan att man längtar oerhört efter sol, bad och semester. Som ni redan vet ska jag och David ta oss en liten roadtrip till Hamburg för en förhoppningsvis solig och vårig cityweekend. Jag genomsöker … Continued
Allt du behöver veta när du reser till Disneyland i Paris.
Hej hej! Här står vi och tar den obligatoriska bilden framför slottet på Disneyland i Paris. Den första frågan jag vill besvara är ”är det lönt att åka dit?”. Svaret är ett rungande JA! Det är en upplevelse precis så magisk som man hoppas på. Vi var där strax efter att området öppnade. Man kan … Continued
New year’s eve less ordinary, part 1
En grå och mycket dimmig nyårsafton styrde vi bilen mot vad som skulle komma att bli ett av våra allra bästa nyårsfirande. Denna ensliga väg leder upp mot ett av Skånes paradis, the Lodge. Inne på hotellet var personalen i full gång med att få igång en rejäl brasa och duka fram afternoon tea. Vi checkade … Continued
London, den andra dagen
På vår andra dag vaknade vi utvilade och åt frukost för att sedan med paraply i beredskap ta oss till närmsta tunnelbana. Vi bodde på hotellet Elisabeth Hotel, Lancaster Terrace, Hyde Park London, och jag kan varmt rekommendera det. Ner i tunnelbanan för att ta oss mot National portrait gallery. Jag hade i förväg läst … Continued
Åh vad det låter härligt! Vi ska åka till värmen i september och jag är lite orolig för hur man ska hålla den lilla lagom sval när han ligger i vagnen. Hur gör ni med Estrid när hon sover i vagnen på stranden? Fläktar det så pass bra att det ordnar sig av sig självt? Kram!
Hej! Det är ju enklare med ett större barn som Estrid än med er lilla bebis. Men jag har tyckt att det har funkat att hon sovit i vagnen, utan något på eller med en tunn sjal, och så i skuggan. Brisen har gjort henne sval. Men om det är mycket varmt där ni ska vara är det kanske bättre att sovstunderna är inomhus. Och ni kan ju undvika att vara ute när solen är som starkast, typ mellan 11-15. Var ska ni resa? Kram!