
På vår semester åkte vi hit, till Pytteskogen. Ja, alltså pytteskogen ligger i Hembygdsparken i Ängelholm. Här finns djur, världens bästa lekplats och brunch.

Vi började med brunch inne i den mysiga restaurangen. Så så gott! Jag älskar brunch, för det brukar alltid finnas typ prick allt det man är sugen på.

Denna hörni! My god! Sååå god! Och vaniljsåsen!

Lilla familjen började äta i väntan på att Davids föräldrar skulle anlända. Och hans syster med familj. Estrid älskar sin kusin Loella och vill bara klappa på henne hela tiden. När de kom blev det livat i luckan och klapp, kel och lite kiv.

Efter maten utforskade vi lekplatsen. Det finns verkligen allt. Gungor, klätterställningar, rutschkanor och massa skoj att klättra på och upptäcka.

Premiäråket! Estrid var måttligt road… Tyvärr öppnade sig himlen så vi stog och häckade under en parasoll innan vi kvickt sprang till bilarna. Denna gång fick vi hoppa över djuren och istället dricka kaffe hemma hos svärisarna. Huxflux var vädret sommar igen och vi gick ner till stranden i Magnarp.

Davids sommarsvåger Karl!

På stranden var det varmt och härligt, sommarbarn och parasoller. Precis som det ska vara.

På denna lilla var det full fart mot vattnet. Jag och sommarsvågern Kalle låg på filtar och ”observerade de mindre badkrukiga”, medan de andra låg och i plaskade och njöt av vattnet. Nästa etapp på vår dag var middag på fiskrestaurangen som ligger nere vid stranden.

Kall dryck i glasen och en mycket hungrig familj som undrade om vi aaaaldrig skulle få beställa.

Hej hej, här är vi!

och lilla jag också!

Ni anar inte så mycket gott det fanns. Till förrätt fick vi in en trälåda med räkor och dippsåser. Ja, en låda! Till huvudrätt åt jag en spätta med potatis, skirat smör och riven pepparrot. Fisk på en restaurang som verkligen kan fisk är magiskt!

Medan solen sjönk över vattnet och barnen blev sömniga åt vi klart vår middag. Estrid fick välling i vagnen och sen hoppade vi in i bilen och körde hemåt mot Malmö igen. Vilken händelserik dag! Barn, god mat, familj och sol (och lite skyfall), vad mer kan man önska sig av en dag på sin semester?
Brunch, strand och en sjujäkla räklåda
Du kanske också gillar...
Tärnorna berättar sanningen om dressgate
Mina tärnor hade första parkett till det drama som utspelades och nu går under namnet ”dressgate”. De skrev ihop en egen text om hur de upplevde det hela. (Jag misstänker att det är en del av deras traumabearbetning). Låt mig presentera Sara, Paula och Maddes version av vad som verkligen hände, återberättad av mest Madde. … Continued
Såhär håller jag livet organiserat
Om du pratar med min mamma och frågar om jag är organiserad hade hon himlat med ögonen och sakta skakat på huvudet. Hon har rätt och fel! Jag har extremt mycket att göra så jag måste vara organiserad, annars hade allt varit ett totalt kaos. A real shit show. Men detta fulla schema gör också … Continued
My Esteeme har en kickstarterkampanj
Ni vet min fina vän Leslie? Hon är så himla bra och cool. Hon är en sådan stor inspiration för mig. Hon lämnade ett toppjobb för att satsa på sitt eget företag, My Esteeme. Företaget går ut på att genom lek öka barns självkänsla. Jag avgudar hennes koncept. Hon har nu en så kallad kickstarterkampanj … Continued
En lekhörna med stor innebörd
Estrid har ju inget eget rum, utan i vårt extrarum är Davids kontor. Kanske att Estrid i framtiden får flytta in där men just nu sover hon i vårt sovrum och hennes leksaker har flyttat in i vardagsrummet. Man försöker ju hålla fint eftersom vardagsrummet är ett rum för alla, men HERREGUD vad det ser … Continued
5 saker jag älskar just nu
Oj jag är säkerligen SÅ trött just nu! Andra dagen på landsmötet och jag misstänker att jag inte kommer ha någon tid att blogga så jag tog det säkra före det osäkra och tidsinställde det här inlägget. En liten hederlig lista på sådant jag älskar just nu. Först ut är hudvård. Jag älskar ju hudvård, … Continued
Mina bästa netflixserier del 1
Nu är det helt och förhoppningsvis har du lite slapptid att se fram emot under helgen. Du kanske inte vet vad du ska titta på men du behöver inte undra länge till. För idag och imorgon kommer inlägg om mina bästa netflixserier. Vi kör igång just precis nu med del 1! Breakout kings En lättsam … Continued
Vilket suveränt tips, sparar direkt! Vi har köpt ett torp på bjärehalvön som är relativt outforskad för oss – i alla fall med barn. Magnarp däremot – älskar! Antons mamma växte upp med sommarhus där, vilket har gjort platsen speciell så vi är där flera gånger på sommaren. De bor alltid en helg vid vandrarhemmet dessutom som är enkelt men mysigt (men som tyvärr skall rivas).Gick ni till dem ”hemliga” rosträdgården en kort promenad från stranden? Kan verkligen rekommendera annars. Åh, sommar alltså. Come back.
men åh vad härligt med torp! ska ni bo där permanent eller som sommarstuga? Jag har aldrig hört talas om rosträdgården! Får bli ett besök nästa gång vi är i Magnarp! Och visst är det fint där? Så himla mysigt! Kram på dig
Haha va härligt att se att mannen din ser ut att vara mest lycklig över att få åka rutchkana! Det är inte så dumt att få barn när man får leka igen 😉
han är så himla bra på att leka med Estrid. Han är defintivt den mer lekfulla av oss. En annan hatar ju att va på lekplatsen. Kram på dig!