
I fredags åkte vi till Skanör för att gå på kräftskiva hemma hos Sara och Andreas. Jag har varit på kräftskiva förr, med mina föräldrar, men aldrig en vän-kräftskiva. Så det var lite av premiär för mig. Och för Estrid såklart.

Vi började med fredagsmys och lite salta pinnar. Hur stora har inte våra barn blivit!? Där sitter dem med sina små fötter i vädret och kollar tecknat och äter salta pinnar. Jag orkar inte!

Sen kom resten av gästerna och vi satte oss till bords. Kräftorna var maffiga men jag lät mig inte luras. Blä, jag är milt sagt inte förtjust i där små rackarna.

Inte Estrid heller så hon åt köttbullar och makaroner.

Andreas hade rökt räkor till mig. <3 <3 <3 Alltså hur fin får man vara. Han stod där vid sin grill och rökte egna räkor.

Det var så fint att ha kräftskiva med våra barn. Fyra barn och alla satt och åt tillsammans. Efter att vi ätit och mörkret började falla dukades bord undan, barn kläddes i pyjamas och vi gjorde välling. Sen satt vi i soffor och fåtöljer och pratade, skrattade och hade världens lugnaste och mysigaste kräftskiva. De andra gästerna var Jonas och Madde and I adore them. Så himla bra människor och de blev blixtinbjudna till vår årliga Thanksgivingmiddag. Det är fördelen med älskvärda vänner, de har i sin tur älskvärda vänner.

I söndags var vi också i Skanör, i Paula och Fredriks nya hus. FATTA! Min syster har ett hus. Vi bjöds på söndagsmiddag och det kändes helt overkligt, min lillasyrra i ett hus. Och vilket hus sen! Amazeballs! Tur för Paula att hon, tillsammans med Estrid, är det bästa Gud skapat för annars hade jag gått under av avund. Nu pyr den bara lite systerligt. Speciellt när alla ljusen tändes och ett tungt regn föll mot rutorna och det bara var SÅ hemtrevligt. Tur de har ett gästrum för jag kommer spendera mycket tid där!
Årets och livets första kräftskiva
Du kanske också gillar...
En påskafton med snöblandat regn
Vår påskafton inleddes med att jag förvirrad vaknade i sängen, i vilken Estrid inte låg. Hon hade sovit hela natten i sin egna säng!! My god! Jag tassade upp och låg och läste en timme på soffan innan lillskruttan kom upp. Då satte hon sig bredvid mig och kollade Barnkanalen och jag läste ut min … Continued
10 saker som jag önskar mig om 10 år
Jag är en sucker för att göra listor, sätta upp mål, drömma och visualisera. Livet blir så glädjefyllt om man får dagdrömma tycker jag. Ibland slår drömmarna in, ibland byts de ut och ibland blir de inte av, men vad gör väl det? Man fick ju njuta under tiden. Här kommer en liten önskelista på … Continued
Årssammanfattning – augusti 2015
Augusti kom och solen lös över Malmö. Vi gjorde inte jättemycket denna sommaren men det kändes helt ok. Det var så mycket att ha en bebis så det var skönt att vi höll oss i Malmö och bara mest var hemma. I Malmö hände det ju grejor och vi var ett gäng som gick på … Continued
Lördagsfrukost deluxe
Igår kom min syster och hennes kille Fredrik hem till oss för frukost. På bordet tronade finfina tulpaner som mina goa föräldrar gav oss. Haha, ja trots att snön ligger tjock utanför fönstret så inger ändå tulpaner hopp om våren. Vi dukade upp med kaffe, juice, pålägg, frukt och ett bryt bröd jag bakade … Continued
Resultatet av en photoshoot hos Kronan
Hela helgen var jag på Kronan för att göra ett fotojobb som tävlingsfotografen. MY GOD I loved it! Jag blir så otroligt inspirerad och full av beundran av dessa människor! Inte klokt vad kroppen kan klara av. Gudar och gudinnor, som går mitt bland oss! Här ser du ett smakprov på hur det blev. Resterande … Continued
Bamsedisco, grekisk tapas och sommarens it-kjol.
Här är en glad kille nyss inkommen från en morgonjogg. Ja, herregud vad Fredrik håller igång den här resan. Min fina citronbikini! Älskar den! Det här har varit min frukost typ varje dag. Omlett och massa färsk frukt. Och varenda morgon tänker jag att vi bara måste bli bättre på att göra fruktfat och fruktsallad … Continued
kräftstjärtar på burk funkar fint annars är de läskiga tycker jag! vågat att starta eget go girl! jag vill ha ett eget företag nån gång!
jag håller helt med. de på burk är toppen! det är läskigt det här med att starta eget. jag hoppas jag klarar det.
Såg din kommentar inne hos BlondinBella – vill bara skicka lite pepp!
Din blogg känns väldigt fin och välskriven, kommer gå toppen för dig!
Kram
/Charlotte – Mamma och student? Jag har tipsen!
Åh vad snäll du är! Tack för din fina kommentar! Ha en riktigt fin dag och kör hårt i plugget!
Åh vad fint! I adore you too! 😘
men sluta, du är bäst. <3