
Förrförra helgen lös solen stark och vi hade lite gammalt bröd i skåpet. Perfekt dag att introducera Estrid din den mycket Malmöitiska grejen ”mata ankor i parken”. Alltså, ALLA barn i Malmö har nog någon gång gjort detta. Det är en sådan samlingsplats och varje helg ser man brödlastande familjer i Pildammsparken och Slottsparken. Estrid var så rolig och modig och sprang efter ankorna och skrek ”anka kom”. De kom inte!

Vårt bröd var SÅ hårt att jag fick slå det mot marken för att få bitar. Vårt bröd var så hårt att jag skar mig på handen när jag försökte dela det. Högkvalitativt surdegsbröd lämpar sig inte för ankmatning. Det får bli ett sladdrigt rostebröd nästa gång.

Ahhh vilken njutning det var att få gå med en finlatte i handen och solglasögon på nästippen!

Och vårskor! Converse är ett säkert vårtecken (här)!

Här försöker vi visa vår innerliga kärlek. Jag kramar ömt om barnet och barnet försöker desperat ta sig ur kramen. Oroväckande oro hon har i blicken här. Herregud, när blev min tvååring en tonåring som föraktar moderskärlek!?

Sen blev det lunch på stan med chevrépizza till Estrid och David, och chevrésallad till mig. Då vart det muntrare tongångar på den lilla. Det vill jag lova!


Efter lunch somnade Estrid i vagnen och jag och David strosade i solen. Vi kikade in i lite affärer och kom hem med lite fint till hemmet. Det var en sån dag man känner hur kroppen verkligen suger åt sig varenda solstråle. Underbart var det! Estrid pratar fortfarande om ankorna så jag kan garantera att det blir en runda snart igen.
När vi matade ankor i Malmö
Du kanske också gillar...
Heta dagar och ljumna kvällar
Åh vilken skön dag vi hade igår. Det var riktigt varmt och vi alla jobbade på brännan. Jag, som låg på ryggen, med enbart benen i solen, lyckades lik förbannat bränna mig på ryggen. Alltså så albino! Men iallafall, vi har turats om att sova, leka med Estrid, gå iväg och bada, läsa läsa läsa, … Continued
vecka 8.
Åh, jag känner verkligen att drömmar slår in! Hela tiden händer saker som jag en gång drömde om. Jag tror inte det handlar om magi. Eller vissa hade kallat det magi, andra gud, en tredje att det är universum, laws of attraction, kristaller eller målsättning. Alla har nog rätt. För vad jag tycker det handlar … Continued
Ett foto i timmen – lördag
Igår lät jag kameran följa med hela dagen och jag satte telefonen på timer. När klockan ringde tog jag en bild på vad jag gjorde exakt just då. Häng med! 7.00 Jag vaknade och tassade ner i köket. David och Estrid skulle inte vakna på länge ännu. 8.00 Jag började med frukosten. Chiapudding och bananbröd. … Continued
Kalas för en två-åring och världens bästa presenter
Vi hade kalas för vår älskade två-åring både hemma på hennes födelsedag och med släktkalas på helgen. Det var tårta, kaka, presenter och hey baberiba. Det var SÅ fint att fira Estrids födelsedag detta år. Första gången hon verkligen kunde förstå konceptet med presenter. Och hon ville pröva och testa varje leksak innan hon packade upp ett … Continued
Vi firade semester i Skanörs hamn
I fredags gick alla i storfamiljen, utom Fredrik, på semester. Det firade vi med överraskningsmiddag på J. Persson nere i Skanörs hamn. Anledningen till att det var en överraskningsmiddag var mest för att pappa ville överraska mamma. De hade 34-årig bröllopsdag i fredags. Som pappa sa ”34 years of love”. <3 J. Persson är en … Continued
Önskerubrik: om det började brinna skulle jag rädda dessa saker
Jag är oerhört osentimental när det kommer till grejor. Jag kan få fnatt och sen bara rensar jag ut manisk och slänger slänger slänger. Jag ÄLSKAR att göra mig av med grejor. Men om det började brinna skulle jag rädda dessa saker. 1) Estrid! No explanation needed. Henne hade jag räddat först och sen den … Continued
Det är väl en trevlig tradition att mata änderna och gässen i parken! Men torrt bröd är nog inte så bra för fågelhalsarna. När jag var barn för hundra år sen fick jag lära mig att slänga brödbitarna i vattnet. Då blir det mjukt och lättare att svälja för fåglarna.
Vi slängde det i vattnet faktiskt. Men sen var det någon som sa att man inte ska möta dem med bröd alls, så nu känner jag mig lite osäker.