
För en vecka sedan var jag i Stockholm. En allt för tidig lördagmorgon gick flyget mot vår huvudstad. Väskan var packad inför två dagar på Liberalernas ledarskapsakademi för kvinnor. Jag och 17 andra kvinnor var uttagna att träffas under ett års tid och formas till riktigt bra ledare. Det var inte utan att jag hade fjärilar i magen, och andan i halsen. Två minuter innan utsatt tid satte jag äntligen min fot inne på hotellets konferenslokal.

Stockholm var soligt men hösten skvallrade om att hon lurade runt hörnet. Inne i konferensrummet satt vi. Förväntansfulla, pirriga och jag var lite nervös. Jag fotade inte så mycket under helgen, det fanns helt enkelt ingen tid. Men några bilder blev det iallafall.

Stockholm, så bitterljuv den staden är för mig. Det är en av de vackraste platser jag vet men det är också en av de platser jag mått som sämst på. Det var känslosamt att tänka över var jag var och vart jag kommit. Jag var inte längre ensam och osäker. Istället kom jag som en kvinna som blivit mamma, jurist och nu politiker.

Ledarskapsakademin syftade denna första träff på att kartlägga våra egna utmaningar. För egen del handlade mycket om att lära mig säga nej, välja bort och att vara rak i min kommunikation på ett sätt som skapar förutsättningar istället för meningsskillnader.

Maria Arnholm var där. Fina Maria, som jag ser upp till så mycket. Hon är verkligen en mycket speciell och fantastisk politiker. Under lårtimmarna pratade vi ledarskap och kommunikation, i pauserna pratade vi politik och om våra respektive politiska liv. På kvällen gick vi i samlad trupp för att äta middag.

Vi åt på Scandic continentals restaurang och det var verkligen toppen. Ett bra tips för er som vill äta gott och nära centralstationen!

Efter middagen åkte jag hem till Agnes och Andy för att sova över. Jag kände mig som tusen år när jag stegade in på pressbyrån och artigt bad om att få köpa en remsa tack. ”Du tjejen, vi har inte sålt sådana på två år”… *ridå*

Dagen efter fortsatte dagens ledarskapsakademi och vid 15.00 vinkade vi hej då. Det var kram och tack för denna gång och vi ses snart igen. Sen tog jag flyget hem där en alldeles ljuvlig liten familj stod och väntade på Kastrup. Nu har vi alla kvinnor några veckor hemma att jobba vidare med våra övningar innan vi ses i oktober igen.
Samlat ihop tankarna
Du kanske också gillar...
Det är åt helvete med all botox
I min omgivning är det många som fixar sig, som slätar ut med botox eller fyller ut med fillers. Brösten fixas, näsor korrigeras och säkert andra saker som jag inte vet. Vem som gör vad, på vilket sätt, med vilken kroppsdel, är dock kort sagt none of my business. Jag kan inte ha en åsikt … Continued
Sammanfattning Februari 2017
Här kommer en round-up av denna månads mest gillade, delade och kommenterade inlägg. Kanske du har missat något inlägg och då är tanken att dessa inlägg ska ge en guide till vad ni tyckte var de bästa inläggen. 1. Leslie Andersson, girlboss och VD, skrev ett mycket uppskattat gästinlägg om hur man når framgång. 2. … Continued
Saker varje man bör förstå
Foto: att vara någons fru Idag är det Davids födelsedag. Min vackra, fina, snälla, feministiska man fyller 35 år och jag vill fira honom från idag och till söndag. Tänk allt han gör för mig, tänk så jädra förbannad han gör mig och tänk vilken fin förebild han är för vår dotter. För David är faktiskt, … Continued
Svar på era fabulösa frågor!
Ni fick fråga och jag skall svara! Herregud vilka bra, roliga och eftertänksamma saker ni undrar! Bäst är ni! Här kommer svaren! Okej. Vem är det mest troligt att man skulle hitta dig tonårshånglande med på Almedalsveckan och varför? (Ja ja bortsett från att du har karl och så vidare och så vidare, vi pratar … Continued
Mina tankar om sommarpratarna nr 1-5
Jag lyssnar på radio varje dag och att lyssna på dagens sommarprat är en tradition, och för långt många fler än bara mig. Jag tänkte att jag skulle skriva någon rad om vad jag tyckte om varje sommarprat. Och ge ett litet betyg såklart. Då kör vi, här kommer de fem första recensionerna. Annika Lantz … Continued
Kvinna, sluta be om ursäkt
Om det är något kvinnor ofta gör så är det att be om ursäkt. För allt. För sin åsikt, för sin kropp, för sin hela existens. Det är dags att sluta upp med det ögonaböj. En kvinna som inte är nöjd med sin kollegas förslag säger det inte bara rätt ut, utan hon trasslar in … Continued