Okayyyy girls! Du trodde väl inte jag skulle lämna er high and dry utan en rejäl genomgång av nya Kicks sortiment. Jag blev typ stirrig när jag kom in i lokalen. Den har allt och massa nya roliga märken som By Terry, Jo Malone, och Urban Decay. Urban decay har en massa ögonsskuggspaletter som heter Naked och de är UNDERBARA. KULTFÖRKLARADE! Ok, jag måste handen på hjärtat ha dem alla. Hur kan man ens leva utan att ha dem!?!?!?!
Och vilken lycka! Nu finns Smith & cult aka världens mest stylish nagellack! Som ett konstverk på badrumshyllan. Och ja, det här är 6 olika nyanser av nude och ja, det är mycelet möjligt att man behöver dem alla!
Totalt starstruck när jag såg Linda Hallberg. Jag har följt hennes blogg SÅ länge och hon är inte en makeup artist, hon är en konstnär. Helt otroligt vad bra hon är. Den ena maken bättre än den andra. Här fotar Nicole Emma som spanade in sortimentet.
Jaga nu finns både Jo Malone och Byredo hos oss i Malmö. Här snackar vi doftljus- och parfymextravaganza! Jag tar en av allt tack!
Och hudvårdsLYX! Här snackar vi hudvårdens rolls royce i form av la prairie och som du ser på nästa bild, La Mer. Ja, David kommer nu få tvångsomhänderta mitt kort och enbart ge mig veckopeng för frestelsen är allt för stor. Allt för stor. #thestruggleisreal
Generellt sett tycker jag det var länge sedan vi pratade om smink och hudvård här i bloggen. Har du något särskilt önskemål på vad du hade velat att jag bloggade lite mer om? Hit me!
Jag fastnade extra länge hos Kiehls. De var så generösa och överröste mig med prover, både till mig och David och jag är supertaggad på att prova allt. Kiehls midnight recovery serum är underbar och en av deras storsäljare. Och deras Creme de corps serie är fortfarande det godaste jag vet i doftväg.
Det var ju min födelsedag och allt och därför var det extra kul att jag blev ögonbrynsfixad på Depens browbar och fick lösfransar. Just ögonbryn är något jag slarvar lite med, men nu är jag så inspirerad att färga dem, och måla dem riktigt snyggt.
Vad ska jag säga, där finns allt! Många märken som innan bara fanns på nätet eller i andra länder finns nu i Malmö. Min högsta dröm i världen är att få en av allt som finns i den butiken, men det är ungefär lika troligt som att drömma om att jag har en okänd nu avliden oljemiljardär till farbror i Texas. Men en flicka kan alltid drömma!

Jag har hittat makeup heaven!
Du kanske också gillar...
Hairenvy
Alltså MAJOR hairenvy på min syster! Jag fixade hennes hår när hon skulle på bröllop och vilket svall hon har! Helt sinnessjukt! Och själv sitter man här med sina egna testar som på sin höjd ser rent ut i vart fall en dag. Jag har köpt en curlingwand och därför var det ju verkligen dags att … Continued
Såhär sotar du ögat i fem enkla steg
Såhär sotar du ögat i fem enkla steg! Att göra en klassisk sotning av ögat är så enkelt! Det är en av mina absoluta favoritlooker och jag gör den lite mer nedtonad på arbetet och lite mer intensiv vid fest. Ett sotat öga klär verkligen ALLA. Men många drar sig för att göra det för … Continued
Maybelline Color Tatoo – the neutral collection
Bild: Temptalia (Bästa sminkbloggen ever) Maybelline color tatoos är något av det bästa som hänt mig i sminkväg. Jag är fullkomligen besatt av dem. Jag har tre stycken i brons, roséguld och matt brun. Det är en krämögonskugga som är sagolik både själv eller i lager med ögonskugga. Tyvärr är det många färger här i … Continued
Mina bästa sminkborstar
Mina bästa sminkborstar! De jag använder varje varje dag! Från vänster till höger: Real techniques blush brush – en underbar borste som jag faktiskt inte alls använder till rouge utan till puder och bronser. Mjuk, perfekt formad och bra i priset. 149 kr! Bobbi Brown sheer powder brush – en dyrgrip men så väl värd … Continued
Helgrabatt 15% macademia natural oil
Över helgen kan du få 15% rabatt på produkterna från Macademia natural oil. Klicka här för att komma till alla produkter. Nu till produkterna. Jag ÄLSKAR denna hårvårdsserie. Den är fullkomligt fenomenal! Schampoo, balsam, hårinpackning, hårolja osv osv. Den är prisvärd, ger gott resultat och doftar fantastiskt. Håroljan från denna serie är en av … Continued
Favoriter just nu – Color Riche nails Loréal
Bland nagellacksmärken är Loréal Color Riche en riktig hit! Jag har börjat samla på mig en liten samling och tycker att de är helt jädra fenomenala! Enkel applicering, två lager ger perfekt resultat och variationen på färger är enorm. Från vänster:702 Black Swan – Ett svart nagellack. Svart nagellack känns som en stapelvara. Jag tröttnar … Continued
Ååå vad mycket underbart!! kanske får bli en tur till Malmö snart <3
EH JA!!! omgående!
Älskar verkligen ditt sätt att skriva. Jag vill också ha allt!
haha det är ju det jag säger, detta kommer vara livsfarligt för den personliga ekonomin!
[…] Väldigt fint uppstyr hela kalaset men eftersom jag blev akut folkskygg tog jag knappt en enda bild. Frida har exempelvis strålande bilder därifrån. Och här kan man också se […]
åh så nice! 😀
men eller hur! =)