
Tänk att denna månad redan är över. Poff säger det bara. Mina instagramfavoriter visar att jag längtar efter vår och det känns som om den står alldeles runt hörnet. Idag ska jag och Estrid hem till mina föräldrar för gofika innan vi swishar vidare till bowlingkalas för Jakob. Ikväll börjar Mellon och det är ju årets höjdpunkt för min familj. Det kommer med andra ord bli en helg med extra allt. Men innan jag ansluter till familjen för frukost ska jag visa er mina instagramfavoriter för Januari. In och följ dem. Jag garanterar 100% inspiration!

@emiliadeporet visar upp tre trender som jag själv är helt in love med. Pärlhalsband, tantväskan och den färgglada pälsjackan. Så snyggt! Inspirerad av detta fyndade jag en röd tantväska och ljuslila pärlhalsband på min senaste loppisrunda.

@ginemargrethe har klippt sig och jag vill ha EXAKT denna frisyr! Jag tror det blir ett klipp. Så fräsch och vårig längd.

@baaam_mode är ett konto jag alltid går till för modeinspiration. Vårens stora, om än något svårburna trend, är sjalett runt håret. Kommer jag se trendig ut i detta? Eller kommer jag se ut som Englands drottning?

@anetteesoninredningsdesigner är en av mina favoritinredare. Hon har en internationell lyx som jag älskar. Denna bild inspirerar mig så. Jag vill ha fler statyer i mitt hem!

@storsweden är ett konto jag börjat följa på sistone. Här är en doftpelargon som jag så länge velat ha. Nu har jag lärt mig att den heter Dr Westerlund. Det blir min nästa växt att få flytta in här hemma. Nu ska jag bara hitta en också.

@annamariablomqvist har ett underbart kök. Denna bild har jag sparat i min renoveringsmapp för det jag sparar till nu är att jag byta ut toppskivan på vår köksö. Mycket mycket snyggt!

@baravackrating är ett underbart konto att följa för inspiration. Odlingsbilderna är maaagiska. Nu vill jag gå på loppis och leta vackra korgar, terracottakrukor, metallburkar och arbetsredskap.

@floraochfagring är ett underbart trädgårdskonto som jag precis börjat följa. Jag får galen trådgårdslängt, vårlängt och längtan efter att odla mina egna dahlior.

@karolinalansmansgarden är ett trådgårdskonto som är maagiskt. Dahliarabatterna gör mig tårögd! ÅH GE MIG VÅR!
Instafavoriter – januari
Du kanske också gillar...
Gästrumsmoodboard – får man bo där själv?
Vilken natt! Estrid fick hög feber i natt med frossa och sen feberhallucinationer. Det har med andra ord varit hey baberiba här hemma. Jag vet att det inte är något farligt, men det är så obehagligt och framförallt brister mitt hjärta för henne. Feberhallucinationer väcker panik i barnet och det är svårt att själv hålla lugnet … Continued
Såhär stylar jag mina bokhyllor
Mitt bibliotek är verkligen detta husets pärla. Jag tror fortfarande inte att det är sant, att jag har ett bibliotek. Och det bästa av allt är att det är så oändligt mycket plats kvar för böcker. När vi flyttade in slängde jag upp böcker lite hipp som häpp men kände aldrig att det blev särskilt … Continued
IKEA-hack när det är som enklast och att fynda på sin egen vind
Så här såg det ut innan. Estrid leksaker hade fullkomligen tagit över rummet och hur mycket vi än plockade såg det alltid så himla stökigt ut. Och jag blev stressad. När det är massa plotter överallt så har jag svårt att slappna av, så jag fick tillslut nog. Vi funderade på att köpa fronter, knoppar … Continued
Fridas ultimata julklappstips till inredaren
Ska du ge en julklapp till inredaren? Då har jag massa härliga tips. Detta blir nästsista julklappstipset för detta år. Jag har bara kvar en sista och det blir min alldeles egna önskelista. Men nu kör vi julklappstips till den inredningsintresserade. 1. Servettring från Linum (här). Jag vill få till en gedigen samling tygservetter och … Continued
Julpyssel för liten och stor
Känner du dig pysslig? Jag är jordens minst pyssliga människa. Men jag vill gärna vara en händig, kreativ person. Jag är nog både för otålig och har för lite tid. Här är iallafall åtta fina julpyssel som passar både vuxna och barn. Och de verkar enkla, så att även jag skulle kunna klara av att … Continued
Påskpresenter visat i efterskott
Estrid fick lite skoj i sina påskägg och jag tänkte visa det hela för er. Kanske ni har en egen bebis som fyller år snart eller ska fira någon annans. Det här leksakerna blev en riktig hit här hemma och vi leker med dem varje dag. Det första är den här bultbrädan från kids concept. … Continued
Ja, men visst sa det bara poff om den där månaden! Det har gått så fort!
Fint med inspirations-konton. Vi har totalrenoverad huset och nu ska allt få en sista touch. Det saknas blommor och jag klurar på vilka vi ska skaffa. Vill gärna hitta några fina snittblommor att torka och placera ut 🙂
oh no torkade blommor ger mig typ ångestkänslor. Jag kan tänka mig lite gräs, vass eller pampasgräs men inte mer. Det blir dessvärre en inredningstrend jag nog inte hoppar på. Vad härligt med totalrenovering. Vilket arbete ni måste lagt ner! <3