
På midsommardagen var vi på en så himla mysig utflykt! Jag hade skrivit upp att det var lions loppis på midsommardagen så vi styrde bilen till Klågerup. Det ser kanske inte mycket ut för världen, men vi gjorde en hel del fynd! Stay tuned till längre ner i inlägget. Efter loppisen kände vi oss inte alls utflyktsklara. Jag tog upp min lista i telefonen där jag skrivit ner alla utflyktsställen jag vill åka till. Vi kollade av vad som fanns i närheten och bestämde oss för att åka till Tirups örtagård.

Det här med örtagårdar, plantskolor och trädgårdsutställningar har sannerligen fått en helt annan innebörd nu när man är husägare. Nu kan jag gå runt där i evigheter och samla på mig inspiration.

Till vänster finns örtagården och butiken och till höger kafét.


Örtagården var fin med massa härliga plantor, men butikens innehåll var för snabby chict för min smak. Kafét däremot var underbart. Mat, bakverk, glass och dryck fanns för både liten och stor. Vi satt i den soliga trädgården med glass och kaffe.

Gladast av alla var David som efter 5 års funderande ÄNTLIGEN slog till på ett fikonträd. <3

Här inne, bland örterna blev jag ändå lite mallig. För jag har så många kryddor själv nu i den egna trädgården. Känner mig ändå lite Mandelmann-light.

VI körde bilen hem till Skanör. Fikonträdet var i tryggt förvar i framsätet. Medan Estrid sov middag i bilen och sedan på soffan radade jag upp loppisfynden.

Två rottingbord i olika storlekar som blev perfekta på altanen. En jojo och två hopprep till Estrid. En supermjuk leopardtröja och en perfekt strandskjorta fyndade jag också till Estrid. Hon själv fyndade en croupierdräkt (?) till sin utklädningslåda.

Jag och David köpte någon form av stenpress och en brevhållare i sten. Jag fyndade också 5 nya böcker, gladast blev jag över latmansträdgården som min vän och bloggläsare Anette tipsat om flera gånger. I bokväg köpte jag också Majgull Axelssons ”den jag aldrig var”, en bok om kvinnlig könsstympning, Per Anders Fogelströms bok ”mödrar och söner”, samt Hannes Råstam granskande bok om ”Fallet Thomas Quick”.

Utflykt måste vara det mysigaste man kan göra på sin semester. <3
Tirups örtagård och lions loppmarknad
Du kanske också gillar...
Glad midsommar!
Nu återstår bara för mig att önska dig en riktigt trevlig midsommar och det gör jag med en tillbakablick från de tre senaste åren. Idag firar vi hemma hos mina föräldrar som har middag med sina vänner. Vi sover över där för tidigt tidigt imorgon kör vi till Norge. Och om vi sover över hos … Continued
Sjukstuga gånger två
De där förisbakterierna är livsfarliga! De smittar som jag vet inte vad. Estrid har varit sjuk i några dagar med feber, hosta och snorig näsa. Men nu är JAG smittad med feber, hosta och snoriga näsa. Febern kom och gick under natten, men hostan är kvar. Jag och David har gjort som så att vi … Continued
Igår hade vi årets första strandbesök
Vilka dagar vi har just nu! Att bo i Skanör är just nu rena rama himmelriket. Det är soligt och varmt. Trädgården prunkar och vi sover med fönstren öppna hela nätterna. Igår efter jobb körde jag snabbt hem och mötte upp familjen. David hade gjort picknick som vi tog med oss till stranden. Vi cyklar … Continued
Vi var tvungna att göra Hallongården och djuren
Här sitter jag på kontoret, sömngrusig i ögonen och utanför är himlen grå och regntung. Ja, vardagen är här igen. Men ändå inte riktigt. Det är som ett konstigt mellanläge eftersom jag går på föräldraledighet igen om 1,5 vecka. Oavsett så är det dessa dagar riktigt vardag. Ni skulle vara en fluga på väggen hemma … Continued
Veckans to do
Jag har en riktigt rolig vecka framför mig! Dock intensiv nått så in i bomben. Det kommer bli rent för lite sömn, rent för lite vila och rent för lite tid för familjen. Men den 8 juni åker vi till Grekland och då ska vi ha en hel vecka bara för varandra. Jag kommer blogga … Continued
Det redan berömda vaxpartyt
När mörkret hade börjat falla över Malmö kom jag in i en fantastisk vindsvåning fylld av fnittriga, nervösa och glada kvinnor. Det var dags för vaxparty och hembesök från världens bästa vaxtjej. Hon kunde fixa tutti man frutti, alltså allt från ögonbryn till tårna och vi accepterade erbjudandet med hull och hår (efter ett tag … Continued
Vilken fyndrunda! Rottingborden väckta habegär! Råstams bok är🌟🌟🌟. Kram nu ska jag ut och plantera!!!! Funkior❤❤❤