På midsommardagen var vi på en så himla mysig utflykt! Jag hade skrivit upp att det var lions loppis på midsommardagen så vi styrde bilen till Klågerup. Det ser kanske inte mycket ut för världen, men vi gjorde en hel del fynd! Stay tuned till längre ner i inlägget. Efter loppisen kände vi oss inte alls utflyktsklara. Jag tog upp min lista i telefonen där jag skrivit ner alla utflyktsställen jag vill åka till. Vi kollade av vad som fanns i närheten och bestämde oss för att åka till Tirups örtagård.
Det här med örtagårdar, plantskolor och trädgårdsutställningar har sannerligen fått en helt annan innebörd nu när man är husägare. Nu kan jag gå runt där i evigheter och samla på mig inspiration.
Till vänster finns örtagården och butiken och till höger kafét.
Örtagården var fin med massa härliga plantor, men butikens innehåll var för snabby chict för min smak. Kafét däremot var underbart. Mat, bakverk, glass och dryck fanns för både liten och stor. Vi satt i den soliga trädgården med glass och kaffe.
Gladast av alla var David som efter 5 års funderande ÄNTLIGEN slog till på ett fikonträd. <3
Här inne, bland örterna blev jag ändå lite mallig. För jag har så många kryddor själv nu i den egna trädgården. Känner mig ändå lite Mandelmann-light.
VI körde bilen hem till Skanör. Fikonträdet var i tryggt förvar i framsätet. Medan Estrid sov middag i bilen och sedan på soffan radade jag upp loppisfynden.
Två rottingbord i olika storlekar som blev perfekta på altanen. En jojo och två hopprep till Estrid. En supermjuk leopardtröja och en perfekt strandskjorta fyndade jag också till Estrid. Hon själv fyndade en croupierdräkt (?) till sin utklädningslåda.
Jag och David köpte någon form av stenpress och en brevhållare i sten. Jag fyndade också 5 nya böcker, gladast blev jag över latmansträdgården som min vän och bloggläsare Anette tipsat om flera gånger. I bokväg köpte jag också Majgull Axelssons ”den jag aldrig var”, en bok om kvinnlig könsstympning, Per Anders Fogelströms bok ”mödrar och söner”, samt Hannes Råstam granskande bok om ”Fallet Thomas Quick”.
Utflykt måste vara det mysigaste man kan göra på sin semester. <3

Tirups örtagård och lions loppmarknad
Du kanske också gillar...
Malmö food truck festival invigdes av sommaren
Jag har inte haft möjlighet att visa dessa bilder från Malmös food truck festival. Alltså hur bra idé? Cirka 15-20st foodtrucks stod uppställda i magistratsparken och sålde mat, dryck, glass och annat gott gott. Solen lös en av årets varmaste dagar och vi hade parkhäng deluxe. Det fanns mexikanskt, indiskt, nordiskt, dansk glass och mycket … Continued
Min helg i bilder
Vår helg var otroligt skön måste jag säga. Den innehöll allt utom träning eftersom jag varit sjuk och inte kände mig riktigt redo. Det var en sådan lugn och skön helg där jag mest gick runt hemma och skrotade. David inledde helgen med att basta och kallbada på vårt nya kallbadhus här i Skanör. Då … Continued
Instafavoriter – mars
Nu är det otroligt mycket vår i luften och jag känner hur energin börjar komma tillbaka. Kombinationen av solljus och i princip helt avbokad kalender har gjort stor skillnad för mitt mående. Sådant som för kändes jobbigt och som jag drog mig för att göra känns nu roligt. Jag har energi inför att åter igen … Continued
God morgon, god morgon!
God morgon god morgon! Estrid tog sovmorgon idag men inte fick jag njuta av det. Nej, istället vaknade jag vid 5.30 och var knallpigg och kunde inte somna om. Men det var inte fy skam att ligga i sängen och surfa igenom hela himla internet och känna Estrids varma kropp mot min och höra henne … Continued
Hedentorp plantskola och Lillaro
I söndags hade vi den mest ljuvliga utflykt! Vi tog bilen och styrde den norrut. Det var en strålande sommardag med varma vindar och blå himmel. Vi hade bestämt kompisdate med Simon och Sara och framförallt deras nya bebis. Åh, som jag längtade efter att snusa på denna bebis. Estrid var ljuvlig i blommig blus, … Continued
Svar på era fabulösa frågor!
Ni fick fråga och jag skall svara! Herregud vilka bra, roliga och eftertänksamma saker ni undrar! Bäst är ni! Här kommer svaren! Okej. Vem är det mest troligt att man skulle hitta dig tonårshånglande med på Almedalsveckan och varför? (Ja ja bortsett från att du har karl och så vidare och så vidare, vi pratar … Continued
Vilken fyndrunda! Rottingborden väckta habegär! Råstams bok är🌟🌟🌟. Kram nu ska jag ut och plantera!!!! Funkior❤❤❤