På midsommardagen var vi på en så himla mysig utflykt! Jag hade skrivit upp att det var lions loppis på midsommardagen så vi styrde bilen till Klågerup. Det ser kanske inte mycket ut för världen, men vi gjorde en hel del fynd! Stay tuned till längre ner i inlägget. Efter loppisen kände vi oss inte alls utflyktsklara. Jag tog upp min lista i telefonen där jag skrivit ner alla utflyktsställen jag vill åka till. Vi kollade av vad som fanns i närheten och bestämde oss för att åka till Tirups örtagård.
Det här med örtagårdar, plantskolor och trädgårdsutställningar har sannerligen fått en helt annan innebörd nu när man är husägare. Nu kan jag gå runt där i evigheter och samla på mig inspiration.
Till vänster finns örtagården och butiken och till höger kafét.
Örtagården var fin med massa härliga plantor, men butikens innehåll var för snabby chict för min smak. Kafét däremot var underbart. Mat, bakverk, glass och dryck fanns för både liten och stor. Vi satt i den soliga trädgården med glass och kaffe.
Gladast av alla var David som efter 5 års funderande ÄNTLIGEN slog till på ett fikonträd. <3
Här inne, bland örterna blev jag ändå lite mallig. För jag har så många kryddor själv nu i den egna trädgården. Känner mig ändå lite Mandelmann-light.
VI körde bilen hem till Skanör. Fikonträdet var i tryggt förvar i framsätet. Medan Estrid sov middag i bilen och sedan på soffan radade jag upp loppisfynden.
Två rottingbord i olika storlekar som blev perfekta på altanen. En jojo och två hopprep till Estrid. En supermjuk leopardtröja och en perfekt strandskjorta fyndade jag också till Estrid. Hon själv fyndade en croupierdräkt (?) till sin utklädningslåda.
Jag och David köpte någon form av stenpress och en brevhållare i sten. Jag fyndade också 5 nya böcker, gladast blev jag över latmansträdgården som min vän och bloggläsare Anette tipsat om flera gånger. I bokväg köpte jag också Majgull Axelssons ”den jag aldrig var”, en bok om kvinnlig könsstympning, Per Anders Fogelströms bok ”mödrar och söner”, samt Hannes Råstam granskande bok om ”Fallet Thomas Quick”.
Utflykt måste vara det mysigaste man kan göra på sin semester. <3

Tirups örtagård och lions loppmarknad
Du kanske också gillar...
Links I love #1
Här är några länkar som jag älskat denna vecka! Det här roliga inlägget fick mig att skratta högt. USAs presidenter har varit på dreamy och not so dreamy! =) Underbaraclara har skrivit mycket om entreprenörskap och gett världsbra tips. I detta grymma inlägg skriver hon om varför hon inte räds konkurrens. Lite som Sofi Fahrman … Continued
Det stora inlägget om DET loppet
Så kom D-day igår! Dagen när jag skulle springa DET loppet. Den där milen som jag pratat om evigheter, och drömt om att springa i säkert 15 år. Jag har nämligen aldrig sprungit en mil och alltid velat klara det. Jag vaknade igår och kände mig rejält nervös. Känslorna var all over the place och … Continued
Bilder jag sparat från instagram i augusti
Jag behöver i princip inget annat forum för inspiration än instagram. Det är så drömmigt att svepa igenom alla dessa talangfulla människors flöden. Här är det jag sparat från instagram i augusti. @annakubel ger mig sådant sug att baka äppelkakor. Visst är det härligt och höstigt när flödet fylls av bilder på hembakta godsaker. @lele_sadoughi skapar … Continued
vecka 39.
Phew! Denna vecka är det fullspäckat! Igår hade jag en heldag framför datorn. Tidsinställde alla blogginlägg, skrev, svarade och organiserade mailkorgen, ringde samtal, bokade möte med banken, fixade en revisor, och fyllde på min to-do list för jag litar inte på att min hjärna kommer komma ihåg en enda grej! Idag ska jag träffa min … Continued
Årssammanfattning – mars 2015
Mars kom och jag gick på föräldraledighet och det var en ledighet som sänd från ovan. Jag var så trött, så gravid och hade foglossning from hell. Det var en mysig sista månad vill jag minnas, även om jag hade ont, och inte sov, och halsbränna och gud vet allt. Jag köpte fina lakan till … Continued
Tärnorna berättar sanningen om dressgate
Mina tärnor hade första parkett till det drama som utspelades och nu går under namnet ”dressgate”. De skrev ihop en egen text om hur de upplevde det hela. (Jag misstänker att det är en del av deras traumabearbetning). Låt mig presentera Sara, Paula och Maddes version av vad som verkligen hände, återberättad av mest Madde. … Continued
Vilken fyndrunda! Rottingborden väckta habegär! Råstams bok är🌟🌟🌟. Kram nu ska jag ut och plantera!!!! Funkior❤❤❤